Jednou z nejznámějších masopustních oslav v Praze je každoroční Karlínský masopust. Jeho průvod vyrazí v sobotu ve 13 hodin z Kaizlových sadů, kde budou probíhat přípravy masek, na Karlínské náměstí. Návštěvníci se opět mohou těšit na velkolepou podívanou. Tradiční masky a kapelu, která zajistí bujarou atmosféru, doprovodí také koňský povoz.

Návštěvníci mohou dorazit v maskách i bez nich. „Pokud nemáte čas masku shánět, můžete si před průvodem vyrobit svou vlastní v jedné z našich výtvarných dílen umístěných v Kaizlových sadech," láká na sobotní akci místostarostka Prahy 8 Alena Borhyová, která masopust zaštítila.

Program pro děti a mládež připravilo Karlínské spektrum. Představí se divadlo Basta-fidli i taneční hrátky s Honzou Onderem a Lucií Hunčárovou. Od 14.15 hodin Karlínské náměstí rozezní hudební festival, v rámci kterého se představí například známá kapela Gipsy.cz. O své nepřijdou ani milovníci jídla. Chybět nebudou oblíbené zabíjačkové hody. Masopust a řemeslné trhy se v Karlíně konají už po třinácté.

Kdo by si přivstal, může v sobotu na desátou hodinu dopoledne vyrazit na Letnou. O hodinu později opanuje centrum města Malostranské masopustní veselí, které začne na Kampě. Průvod masek pak vyrazí ve 13.30 hodin od Černého Vola. Na Kampu by měl průvod po řadě občerstvovacích zastávek dorazit zhruba v 16 hodin.

Soutěž o nejlepší buchtu

Devatero řemesel se stalo tématem letošního šestého masopustu ve Kbelích. Kromě soutěže o nejlepší masku se místní utkají také v pečení. Soutěž o nejlepší buchtu se uskuteční v 15 hodin. O hudební program se postará Lázeňský orchestřík doktora Pěnkavy.

Sobotní oslavy v Praze doplní také Vestecký masopust se soutěží v pojídání koblih či masopust v Toulcově dvoře, který návštěvníky s maskami protáhne průvodem skrz starou Hostivař. Na své si přijdou i obyvatelé Střížkova, Hlubočep, Jižního města a Vršovic.

Na neděli si připravili průvod v Horních Počernicích. Masky vyrazí ve dvě hodiny od Základní školy Ratibořická a přes zastávky na městském úřadě a Chvalské tvrzi dojdou až na Chvalský zámek.

To na Žižkově se bude slavit od soboty až do úterý. Žižkovskou pouť rozezpívá Jaroslav Uhlíř se svou kapelou, v neděli si zájemci budou moci pochutnat na zabíjačkových hodech nebo vyrazit na komentovanou procházku Žižkovem a akci završí úterní masopustní průvod z Náměstí Jiřího z Poděbrad, který vyrazí v 16 hodin.

Pokračování po víkendu

Oslavy masopustu v Praze tímto víkendem teprve začínají. V úterý 9. února se bujaré veselí přesune na další místa. Návštěvníci mohou devátého zavítat na Počernický, Břevnovský a Petrovický masopust.

Na valentýnskou neděli 14. února si masopust připravila také pražská zoologická zahrada. Kdo by si chtěl oslavy užít ještě koncem února, může v sobotu 27. vyrazit na masopust do Běchovic.

Čtěte také: Žižkovský masopust nabídne tradiční průvod. Už po třiadvacáté