Zpěvačka Marta Kubišová v pondělí v pražském Domě knihy Kanzelsberger pokřtila paměti svého kolegy Václava Neckáře. Kniha Cesta do mé paměti vznikala několik let po jeho mozkové příhodě v roce 2002, kdy těžce hledal slova a artikulovat myšlenky mu občas pomáhal bratr Jan. V tomto období se s bratry setkával spoluautor knihy Vladimír Vlasák, naslouchal jejich vyprávění a zároveň pátral v archivech.

„Je to unikátní svědectví nejen o jednom lidském osudu, ale i o českém showbyznysu a dobrých i zlých časech, jež by neměly být zapomenuty,“ uvedl v předmluvě publikace editor knihy Jan Hlaváč. Neckáře označuje za „muže s nebezpečnou, takřka rainmanovskou pamětí“, který uchovává v hlavě neuvěřitelné množství dat, jmen, telefonních čísel a především událostí. Mozková příhoda všechna ta data, jména a události podle něj nevymazala, jen je uzamkla jako v černé skříňce.

V Neckářových memoárech je jeho pohled na sebe sama konfrontován s hlasy příslušné doby a lidí, kteří kariérou provázeli. Přibližuje počátky jeho umělecké dráhy, sny o operní kariéře a jeho cestu do světa populární hudby. Neckářova bilance obsahuje také svědectví o zmařených nadějích na vstup do evropského showbyznysu, boj za nespravedlivě osočovanou Martu Kubišovou, nástrahy komunistického systému, který zpěváka dohnal až do psychiatrické léčebny, i výslechy na Státní bezpečnosti (StB), která se z populárního umělce snažila udělat udavače.