Pátek je ve znamení dvou představení, která dokázala oslovit diváky a odborníky na největším divadelním festivalu světa Fringe ve skotském Edinburghu.

Od 18 hodin žižkovský Ponec uvádí představení jedné z největších osobností současného českého divadla, herečky, tanečnice, mimky, režisérky… Miřenky Čechové nazvané S/He Is Nancy Joe.

Tanečně vizuální vystoupení generace ovlivněné street artem, hip hopem a komiksem, které zobrazuje osamocení člověka v dnešní společnosti a jeho touhu po štěstí a svobodě. Hra má výmluvný podtitul: „Narodil jsem se jako holka. Ale jistě vím, že jde o omyl."

Inscenace získala několik prestižních cen: The Herald Angel Award na zmíněném Fringe v Edinburghu (v roce 2013) či ocenění nejlepší inscenace roku 2012 v kategorii současných podle amerického deníku The Washington Post.

Po tomto 50minutovém představení pak Ponec uvede od 20 hodin další skvost, tentokrát z produkce experimentálního prostoru NoD, odkud se z kapacitních důvodů během Malé inventury dílo přesunulo: 40minutový projekt Markéty Vacovské, Lenky Dusilové, Spitfire Company a Damúzy nazvaný One Step Before the Fall.

Hypnotická hlasová a zvuková vlna v podání zpěvačky Lenky Dusilové a silový tanec Veroniky Kotlíkové se v něm v jediném momentu střetávají uprostřed boxerské arény. Jak to dopadne? Dovíte se v Ponci.

Tři otázky pro ředitelku festivalu Adrianu Světlíkovou

Ředitelka pražského divadelního festivalu Malá inventura Adriana Světlíková.Na otázky Pražského deníku odpovídá ředitelka festivalu Malá inventura Adriana Světlíková.

Pokolikáté se účastníte Malé inventury a jaký máte největší zážitek z proběhlých festivalů?

Festivalu se účastním snad bez prvního ročníku skoro od úplného počátku. Nejdříve jsem se zúčastnila jako ředitelka jedné z domovských scén, později jsem přijala nabídku do týmu pořadatelů. Největší radost mi dělá pravidelně úspěšná prezentace českého nového divadla v zahraničí a v regionech ČR.

Na co byste pozvala diváky Malé inventury v pátek? A proč?

Nenechte ujít v 18 hodin v divadle Ponec výjimečnou přehlídku úspěšných dvou projektů One step before the fall a S/he is Nancy Joe, které zabodovaly na největším divadelním festivale Fringe v Edinburghu. Cenami ověnčená představení se hrají hned po sobě, tak aby si divák vychutnal alespoň přibližnou atmosféru slavného festivalu. Nebo v holešovickém Studiu Alta máme možnost vidět neuvěřitelně působivé představení Silence is OK, renomované maďarské taneční stálice Marty Ladjanszki. Večer je komponovaný společně s ojedinělým projektem Boys who like to play with dolls, projektem vybraným do prestižní desítky evropské platformy Aerowaves.

V čem pokládáte za zásadní existenci a fungování nového divadla?

Nové divadlo nabízí prostor, čas a možnost pro reflexi nejen autorů projektů, ale zejména diváků. Divadelní projekty jsou většinou výpovědí, reakcí polistopadové generace na společnost, kterou sama tvoří. Je to šance neuzávorkovat vše jen do slov a definicí, ale pohrát si s imaginací, obrazem a zvukem, pocitem… který nemusí být vždycky vyřčen. Nové divadlo je přesně takové, jaký je jeho divák sám… otevřené, upřímné a bez předsudků.

Pátek na Malé inventuře12.00 - 22.00 Alfred ve dvoře - The Stranger Gets a Gift Service
18.00 Divadlo Archa - Boys & Girls
20.00 Studio ALTA - uvádí Nová síť o.s. - Silence Is Okay! (Maďarsko)
20.15 Studio ALTA - Boys Who Like To Play With Dolls
18.00 Divadlo Ponec - Fringe?! uvádí Nová síť o.s. - S/He Is Nancy Joe
20.00 Divadlo Ponec - Fringe?! uvádí Nová síť o.s. - One Step Before the Fall
Program v hnízdě (festivalové centrum ve Veletržním paláci)10.00 - 11.30 Manufaktura života - workshop pro školy (žáky 5. až 6. tříd)
16.00 - 17.30 Víra v umění - neformální diskuse
19.00 Hnízdná vernisáž & prezentace
21.00 Křest zbrusu nové Kakalíkovy knihy o kuřeti & Ventolin