Novináře o tom ve středu informovala výkonná ředitelka festivalu Josefína Matyášová. Hudbu hranou na dvoře francouzských králů v 17. století nabídne festival v kostele sv. Šimona a Judy, v Letním refektáři Strahovského kláštera, ve Dvořákově síni Rudolfina, v Tereziánském sále Břevnovského kláštera, na Zámku Troja a v prostředí Lobkowiczkého paláce na Pražském hradě.

Cílem výstavy je představit ve své době významná díla 

„Po loňských Benátkách jsme se letos dramaturgicky přesunuli do dalšího významného hudebního centra Evropy 17. a 18. století," uvedla Matyášová. „Nechceme ovšem nabízet tisíckrát uvedené skladby.

Naším cílem je představit ve své době významná, avšak u nás ne vždy známá díla, ať už se jedná o monumentální chrámovou hudbu, podmanivé operní árie a suity z baletů či lehčí a komornější hudbu, jež zněla v královských komnatách," dodala.

Koncert představí árie z baletů pro Ludvíka XIV

Úvodní koncert s názvem Král nebes 11. července v kostele sv. Šimona a Judy přinese díla složená za vlády Ludvíka XIV. Zazní v podání čtveřice sólistů a sboru Centra pro barokní hudbu ve Versailles Les Pages et les Chantres za doprovodu orchestru Collegium Marianum a pod taktovkou Oliviera Schneebeliho.

Závěrečný koncert s názvem Slavnost pro Krále Slunce představí operní árie a suity z baletů pro Ludvíka XIV. od Andrého Campry, Jeana-Baptisty Lullyho a Andrého Cardinala Destouchese. Koncert se koná 7. srpna ve Dvořákově síni Rudolfina a bude jedinečný tím, že orchestr Collegium Marianum zahraje na kopie nástrojů ze slavného dvorního orchestru, takzvaných 'Dvacet čtyři králových houslí' (Les Vingt-quatre Violons du roi).

„Z Versailles proudil v době baroka kulturní vliv do celé Evropy. Na dvoře Ludvíka XIV. kvetla všechna umění a hudební zejména," podotkla dramaturgyně festivalu Jana Semerádová, která je zároveň uměleckou vedoucí souboru Collegium Marianum. Více informací je na webu www.letnislavnosti.cz.