„Zábavná inscenace režiséra Jiřího Menzela se bude hrát od pondělí 22. srpna na Letní scéně Hudební a taneční fakulty AMU na Malostranském náměstí. Ve stejný den se na Nejvyšší purkrabství Pražského hradu vrátí letošní novinka Večer tříkrálový aneb Cokoli chcete s Marií Doležalovou, Monikou Timkovou, Nelou Boudovou, Václavem Koptou, Milanem Šteindlerem, Petrem Stachem či Martinem Pechlátem, která začátkem září přehlídku zakončí," řekl mluvčí přehlídky Pavel Turner.

Slavnosti o jeden den delší 

Pořadatelům se totiž pro velký zájem podařilo přidat v neděli 4. září jedno představení Večera tříkrálového, čímž budou slavnosti oproti původnímu plánu o jeden den delší.

Poslední srpnové večery budou patřit mimořádné inscenaci Michala Vajdičky Othello, která měla premiéru loni v Bratislavě. V roli Desdemony exceluje herečka pražského Dejvického divadla Veronika Kubařová, charismatického Othella ztvárnil Jozef Vajda a v roli Jaga se představí Ľuboš Kostelný. Na jevišti zazní čeština i slovenština.

Propast mezi generacemi 

„Jsme rádi, že se nám podařilo tuto hru přivézt do Prahy. Náročné to bylo hlavně z technického hlediska," komentoval to umělecký ředitel Libor Gross. Scéna je netradičně umístěna uprostřed hlediště, což je pro diváky atraktivní, ale například do Nejvyššího purkrabství se nevejde. Nicméně našlo se řešení, a tak se hraje na Letní scéně Hudební a taneční fakulty AMU.

Podle představitele Othella Jozefa Vajdy se režisér Vajdička zaměřil na až propastný věkový rozdíl mezi ním a Desdemonou, v podstatě na rozdíl dvou generací.

Pochopitelně i návštěvníci Letních shakespearovských slavností se u obou vstupů na Pražský hrad musí podrobit bezpečnostní kontrole, která tu byla zavedena začátkem srpna. „Ve večerních hodinách ale není nápor návštěvníků velký, takže je to příliš nezdrží. Přesto je lepší mít několikaminutovou rezervu," řekl ředitel přehlídky Michal Rychlý z pořádající agentury Schok.

Čtěte také: Vrací se Romeo a Julie s Terezou Voříškovou a Janem Sklenářem