Titulní role v této Shakespearově klasice ztvárňují v režii Martina Kukučky a Lukáše Trpišovského spíše filmová herečka Tereza Voříšková a Jan Sklenář z královéhradeckého Klicperova divadla. „Když jsme do toho šla, měla jsem obavy, protože jsem na jevišti už dlouho nestála. Je to pro mě úplně nové – také oba režiséry znám jako lidi, kteří dělají něco úplně jiného, než na co jsem zvyklá. Moc mě to zajímalo i bavilo, líbí se mi obsazení, stejně jako celkové ztvárnění tohoto příběhu," řekla před premiérou o inscenaci Voříšková.

V programu slavností současně pokračuje série dvou desítek repríz komedie Mnoho povyku pro nic na letní scéně Hudební a taneční fakulty Akademie múzických umění na Malostranském náměstí. „Tu 21. srpna ukončí speciální večer filmové hudby nazvaný Patrick Doyle – Shakespeare in Concert," řekl mluvčí slavností Pavel Turner.

Upozornil, že sváteční komedie Mnoho povyku pro nic v režii Jiřího Menzela je stálicí této přehlídky. V příběhu plném překvapení, zvratů, pomluv a pletich účinkují například Petr Čtvrtníček, Leoš Noha, Petra Horváthová, Václav Jílek, Lenka Zahradnická, Radúz Mácha, Jan Révai a Pavel Nový.

Filmová hudba od Patricka Doyla

„V loňském roce u nás hostovali herci z londýnského divadla Globe s představením Hamlet. Letos se nám podařilo, opět společně s Prague Shakespeare Company a společností Film Music Prague, zajistit koncert filmové hudby skotského skladatele Patricka Doylea. Jsme rádi, že k nám osobně přijede představit svá díla, která složil pro uznávaného herce a režiséra Kennetha Branagha právě k jeho filmům se shakespearovskou tematikou," podotkl k hudebnímu večeru ředitel slavností Michal Rychlý.

Patrick Doyle je známý svou prací na filmech jako Jindřich V., Rozum a cit, Hamlet, Gosford Park, Harry Potter a Ohnivý pohár nebo Popelka. Byl dvakrát nominován na Oscara a získal také dvě nominace na Zlatý glóbus. „Je to obrovská čest být součástí Letních shakespearovských slavností, u jejichž zrodu stál i Václav Havel. Pozvání, abych se letošního ročníku zúčastnil, jsem přijal s radostí a okamžitě," komentoval skotský umělec svou přítomnost v Praze.

Diváci se mohou těšit na hudební ukázky z filmů Hamlet, Jindřich V., Jak se vám líbí, Marná lásky snaha nebo Mnoho povyku pro nic. Orchestr PKF – Prague Philharmonia a Kühnův smíšený sbor bude řídit James Shearman, dvorní dirigent Patricka Doylea. Na večeru vystoupí i herci Prague Shakespeare Company, kteří společně s Karlem Heřmánkem a dalšími hosty přednesou slavné filmové repliky.

„Skladby doprovodí světelné efekty a velkoplošné projekce," dodal Turner.