Úvodní projekcí v karlínském letním kině bude dektivní klasika Drsný Harry s Clintem Eastwoodem z roku 1971. Návštěvníci se mohou usadit do žlutých lehátek a po sobotním zahájení se bude v kasárnách promítat vždy ve čtvrtek a v sobotu po setmění.

Po známém filmu s Eastwoodem přijdou na řadu krátké snímky Neboj! a Poprvé za kamerou, které v rámci projektu Karlínské příběhy v Kasárnách natočili studenti středních škol. Pokusili se v nich zachytit svůj pohled na současný Karlín. Celkově bude letní program kombinovat klasiku i nejnovější - spíše artové - filmy. A hlavně promítání nenaruší počasí, v případě deště se projekce přesune dovnitř.

"Z dramaturgického hlediska je program kombinací nových snímků spíše artové produkce (Tři billboardy kousek za Ebbingem, Gauguin, Místo splněných přání) s vybranou klasikou (Pat Garrett a Billy the Kid, Hluboký spánek). Na oslavu ročního výročí fungování Kasáren Karlín pak chystáme speciální projekci filmu, který v českých kinech není běžně k vidění," citovala agentura ČTK Veroniku Klusákovou, která v Kasárnách Karlín filmový program sestavuje.

Milovníci kinematografie či zamilované páry, které si chtějí zpřestřit svůj vztah návštěvou letního kina, mají v Praze více než deset možností. Už dříve se pouštěly filmy před holešovickým klubem Cross - třeba dobře hodnocený snímek Ztratili jsme Stalina! a ve středu od 21:30 mohou diváci zdarma vidět Cestu do fantazie. Promítá se už také nedaleko v letním kině na Výstavišti.

V příštím týdnu začne promítat letní kino ve Žlutých lázních, kde v úterý 29. května uvedou film Baby Driver, každou středu počínaje tou poslední květnovou bude zdarma promítat letní kino ve smíchovské MeetFactory.

Letní kino na Vzduchu promítá každé úterý od 21 hodin a společně s filmy nabízí rovněž kvalitní vína, piva, domácí limonády nebo koktejly. V červnu zahájí provoz také Letní kino Kamínka ve Zbraslavi. Do kulturního programu Letňáku na Střeleckém ostrově by přes léto měly být kromě koncertů také filmy.

Prostor Containall nedávno slavnostně otevřel po přestěhování do Stromovky a rovněž zde se budou moct Pražané i turisté dívat na plátno. Národní galerie opět připravuje letní kino na střeše Veletržního paláce a od 16. června bude promítat Letní kino Regina u budovy Českého rozhlasu v Karlíně v prostředí Kaizlových sadů. Prostor má kapacitu až 500 lidí. A dopravní podnik už pojedenácté nasadí svůj Kinobus.

Filmoví fanoušci v metropoli však museli skousnout jednu smutnou zprávu. Kulturní sezona na Nákladovém nádraží Žižkov letos nebude zahájena. Rozhodl se tak Národní filmový archiv, který tři roky industriální prostory spravoval. Důvodem je nákladnost projektu, o odkupu areálu navíc hlavní město jedná s Českými drahami.

V rozsáhlých prostorách bývalého nákladového nádraží už dlouho developeři plánují výstavbu nové čtvrti. V památkově chráněné funkcionalistické budově by mělo vzniknout kulturní a vzdělávací centrum.

"Letos a zřejmě ani jindy v budoucnu kulturní centrum 1435 mm neotevřeme. Děkujeme moc za posledních pár let, všechny vypitý piva, zhlédnutý filmy, vyslechnutý písničky a i to ostatní. Snad někdy v lepší době na horším místě na viděnou," uvedli provozovatelé kulturního centra na Facebooku.