V říjnu loňského roku se tam stalo divadelní událostí sezony. V Dostojevského příběhu, který se objevuje ve slavné kapitole Bratrů Karamazových a který pro divadlo zpracovala Brookova spolupracovnice Marie Hélene Estienne, přichází Kristus do Sevilly v době nejšílenějšího řádění Španělské inkvizice, kdy byli heretici veřejně upalováni v děsivých podívaných před zraky veřejnosti. Místo, aby církev Krista přivítala, ho zajme a uvrhne do cely.

Velký inkvizitor, který se s Kristem setkává, se pak ptá: „Proč jsi nás přišel rušit!?“ Lidstvo podle něj nestojí o duchovní svobodu, kterou Kristus nabízí. Raději přijímá to, co nabízí církev: zázraky, záhady a autoritu. Představitel Velkého inkvizitora Bruce Myers vytvořil pod Brookovým vedením skutečně herecké představení. Narodil se v Anglii, po studiu na Royal Academy of Dramatic Arts působil několik let v souboru Liverpool Everyman.Vletech 1967 – 1970 byl členem Royal Shakespeare Company a později stál u zrodu Brookova Mezinárodního střediska divadelních výzkumů (C.I.C.T.).

Účinkoval v Brookových inscenacích Orghast, Ptačí sněm, Timon Athénský, Ikové, Ubu, Bouře nebo Mahabharáta (i ve filmu). Hostoval v celé řadě divadel v Evropě, filmu se věnuje nejen jako herec, ale i jako režisér. Působí i jako pedagog. Pražské publikum bude moci zhlédnout jeho umění na jevišti Divadla Archa ještě po tři večery, a to ode dneška do čtvrtka.