V roce 2005 sice napsal hříčku Uvařeno, ale k „celovečerní“ hře se odhodlal, až když ho oslovil slavný düsseldorfský Schauspielhaus. Pro jeho divadelní cyklus Barbaři před branami zaměřený na střední a východní Evropu napsal hru Cesta do Bugulmy. Regulérní českou premiéru bude mít dnes v DivadleNa zábradlí. Na českém jevišti však Topolův text už zazněl: Divadlo v Dlouhé ho uvedlo v podobě inscenovaného čtení letos v lednu. Režisér Karel Král, šéfredaktor časopisu Svět a divadlo, stylizoval čtení jako nahrávání rozhlasové hry s množstvím zcizovacích efektů a hravou nadsázkou v kostýmech i herectví.

Temná groteska

Topolova temná satirická groteska z blízké budoucnosti si nebojácně utahuje z Evropské unie, z NATO i „terorů“. Mezi hlavní hrdiny příběhu patří pankrácký kat Eman, který nesnáší „Havla“, protože ho připravil o práci, Emanův syn závislý na drogách a manželka sešívající mrtvoly v první polní pitevně NATO pod bedlivým dohledem barbarských Simbirjaků.

Topol i v dramatu rozvíjí svůj výrazný a oceňovaný styl mísící naturalismus s poetickými obrazy, vysoké s nízkým. Mezi jeho nejznámější díla patří romány Sestra (1994), Noční práce (2004) a Kloktat dehet (2005). Letos vydal knihu Supermarket sovětských hrdinů (2007), v níž vychází mj. také text Cesty do Bugulmy. Do roku 1989 publikoval pouze v samizdatu, spoluzaložil časopisy Revolver Revue a Respekt, v němž působí jako redaktor.

Za režií stojí autor hry Milada Jiří Pokorný

V Divadle Na zábradlí režíruje Topolovo drama Jiří Pokorný, který se na režie současných her dlouho specializoval a sám je dramatikem (v květnu měla Na zábradlí premiéru jeho nejnovější hra Milada). Hudbu k inscenaci napsal známý rockový kytarista a skladatel Michal Pavlíček.