„Nákladní auta nikde, cívky na navinutí pláten nikde, stěhování nikde. Ticho po pěšině.“ Tak popsal zatím poslední oficiální den Slovanské epopeje v Moravském Krumlově starosta Jaroslav Mokrý.

Včera městu vypršela smlouva s hlavním městem Prahou o zápůjčce slavného cyklu obřích pláten. Na nový oficiální dokument o umístění sbírky v moravskokrumlovském zámku zatím vedení města čeká marně.

„Slovanská epopej je od prvního července v zámku v Moravském Krumlově umístěna bez právního podkladu. Ve městě je však vystavena od roku 1963 a až do roku 1999 k tomu také žádná smlouva neexistovala. Co je tedy pár dnů či měsíců oproti šestatřiceti rokům,“ řekl Mokrý.

Ten očekává, že Praha prodlouží Moravskému Krumlovu smlouvu o zápůjčce o dalšího půl roku. „Pro nás to komplikace neznamená. Epopej propagujeme a staráme se o ni tak, jako by u nás měla zůstat navěky. Horší je to pro Prahu, pro kterou je šest měsíců z hlediska stavebního přeci jen trochu málo,“ poukázal Mokrý na fakt, že Praha stále neví, kam rozsáhlou sbírku umístí.

Tři varianty

Podle pražského radního Milana Richtera, který má na starosti kulturu, by ale nákladní auta, se speciálními cívkami na navinutí obřích pláten, mohla do Krumlova dorazit už po létě. „Není ještě jisté, jestli smlouvu o zápůjčce Slovanské epopeje prodloužíme o půl roku, nebo jen o tři měsíce,“ řekl Richter.

Ten údajně jedná o možném umístění v Praze s Nadací Alfonse Muchy a jeho synem Johnem. „John Mucha ale onemocněl a schůzku v polovině června zrušil. Čekám teď na nový termín. Máme tři možné varianty, kam by šla sbírka umístit. Nechci je blíž specifikovat, je ale mezi nimi jak Křižíkův pavilon, tak i zcela nová stavba,“ uvedl radní. Kromě toho se ale spekuluje i o Veletržním paláci.

Na konci letošního roku uplyne osmdesát let od podepsání Alfonse Muchy pod darovací smlouvu, kterou umělec předal cyklus dvaceti monumentálních pláten Praze. Stejně tak skončí i doba, po kterou jsou umělcova díla chráněna autorským zákonem. Mucha totiž zemřel před sedmdesáti lety v roce 1939. Od prvního ledna 2010 tak bude Epopej volným dílem.

Pouze morální závazek?

Že by ve stejný termín, tedy na konci roku, vypršela i lhůta Muchovy závěti, není podle radního Richtera pravda. „Vlastnictví Prahy je nenapadnutelné. Neexistuje termín omezující vystavení díla v Praze,“ sdělil.

Alfons Mucha věnoval dvacet obrazů, velkých až šestkrát osm metrů, Praze jako dar. Podmínkou bylo, že město umístí dílo ve zvlášť postavené síni. Právní rozbory, které si pražští radní nechali zpracovat, ale podle Richtera tvrdí, že podmínka samostatného pavilonu je neplatná. „Můžeme ji vnímat jako morální závazek hlavního města, nemá ale dopad na vlastnické právo Prahy,“ uvedl radní.

Na vybudování nové výstavní síně si údajně nemohou činit nárok ani Muchovi potomci. „Ti mohou požadovat jen to, aby při nakládání s dílem nebyla snižována jeho hodnota,“ uzavřel Richter.