Oproti prvotině Hedgehog, která Artwayovi vynesla dvě Ceny Anděl (Zpěvák a Objev roku) a na níž se představil jako melancholický autor a interpret, je jeho aktuální album rychlejší a objevuje se na něm více elektroniky.

„Každý z jedenácti tracků má jiný příběh z hlediska toho, s kým nebo jak se točil. Snažil jsem se v nich uchovat jejich písničkářský základ a pak jsem mé vize aranžoval s kapelou nebo producentem. Přineslo mi to radost. Neznamená to ale, že bych se v budoucnu vrhl čistě na elektronickou hudbu, to vůbec ne. Jako písničkář mám stejně nejraději klasické nástroje,“ uvádí Thom Artway.

Inspirace na pustém ostrově

První obrysy nahrávky se rodily daleko od domova v Indonésii na ostrově Sumatra. „Původně jsem měl v plánu odjet někam do Himálají, ale pak jsem si říkal, že se mi do zimy vlastně moc nechce. K Sumatře mě přivedl kamarád, který tam nějaký čas pobyl. Ukazoval obrázky, vyprávěl zážitky, tak jsem se nadchl. Dvacet dní na téměř opuštěném ostrově Sikandang mi poskytlo základ ke třem písním: In Your Mind, This Light, High Above the Trees,“ vypráví písničkář.

Zároveň si odsud přivezl nějaké skeče na další songy. „Hlavně jsem rád za to, co jsem tam mohl prožít - být v klidu, číst si knížky, poznávat lidi, hrát s místními fotbal, domlouvat se s nimi, protože oni neumějí anglicky… To mě na životě baví, že můžu dělat, co chci, a za co jsem pak vděčný, že se mi děje.“

Z hostů na desku přizval Romana Víchu (bicí) a Michala Šupáka (klavír a syntezátory), operní vokál v poslední baladě To B. patří Kateřině Gbelcové, se zpěvačkou Lenny si střihl duet Chasing The Wires. Na aranžích spolupracovali členové Thomovy kapely Ondřej Jurásek (basa) a Martin Hrabal (bicí).

Větší napětí

Jednu věc stihl nahrát i nový člen Martin Kudla, druhou ozdobila violoncellem Terezie Kovalová. Album produkoval Lukáš Chromek s výjimkou jedné skladby, která vznikla v produkci Ondřeje Turtáka (ODD ATMO Music). „Na všech písních jsem spolupracoval s písničkářem Alasdairem Bouchem. I když jsem měl mnohdy text zcela hotový, upravili jsme ho tak, aby měl větší napětí a více vtáhl do děje. Aby byl také srozumitelnější pro mezinárodní publikum.“

Jak říká, deskou uzavírá jednu životní kapitolu. „Něco skončilo, ale jinak vše pokračuje dál. I název alba All I Know symbolizuje předzvěst něčeho hezkého,“ dodává Artway, který se stále věnuje i buskingu a účastní se zahraničních festivalů a showcases, které mu mohou otevřít cestu na mezinárodní scénu. Na křest v pražské Akropoli přizval některé ze zmíněných kolegů Lenny, Terezii Kovalovou a kapelu Kieslowski. Další křty proběhnou v Brně a Uherském Brodě.