Noc kostelů 2018 v Praze. Infografika.Zdroj: Redakce

Klášter svatého Jiří na Pražském hradě získala církev v rámci restitucí.

"Objekt musí v nejbližší době zůstat uzavřen a bude se opravovat. Proto chceme alespoň částečně otevřít tyto vzácné prostory návštěvníkům desáté Noci kostelů," uvedl hlavní koordinátor akce Michal Němeček.

Jiřský klášter jako skvost

Organizátoři zájemce pustí do kaple svaté Anny, rajské zahrady a do části křížové chodby, kde si mohou prohlédnout vzácné klenutí v místech věže baziliky. Jiřský klášter byl prvním v naší zemi, založila ho sestra knížete Boleslava II. v roce 976. "Je poměrně nezvyklé, že jako první vznikl na našem území klášter ženský," doplnil Němeček. Návštěvníci hradního areálu mohou zavítat i do svatovítské katedrály, třeba na koncert Jaroslava Svěceného.

Kromě koncertů a prohlídek kostelů si některé farnosti připravily i méně tradiční program. Na Chodově mohou návštěvníci Komunitního centra Matky Terezy pohovořit s farářem u skleničky vína, v kostele svatého Františka z Assisi pro ně bude připravena italská kavárna pod širým nebem.

Kněz řidičem

Přímo ke kostelu je od metra přiveze kněz autobusem. "Můj kolega je bývalý řidič MHD, tak proč to takto neudělat," vysvětlil neobvyklý nápad tamní farář Michael Špilar. Záměrem Noci kostelů podle něho je, aby přišli i lidé, kteří kostel běžně nenavštěvují. Proto se snažil připravit atraktivní zábavu.

Podobně postupovali i v mnoha dalších farnostech. Například u Pražského Jezulátka budou ze tmy každou hodinu vystupovat Brandlovy obrazy, na Jižním Městě si mohou návštěvníci pohrát s Legem, na Vinohradech, ve Kbelích a na několika dalších místech se bude grilovat.