„Pro návštěvníky jsme připravili celkem dvacet hodit programu na podiu. Především mě těší, že naše pozvání přijaly významné osobnosti, například pan profesor Pavel Pafko, profesor Václav Pačes, Antonín Panenka, Imrich Bugár, Dagmar Pecková a jiní. Také jsem potěšen, že jsme zde mohli přivítat i veřejnosti neznámé osobnosti, které se zasloužily o záchranu životů a bezpečí občanů - hasiče, policisty a také záchranáře, před kterými je potřeba smeknout,“ uvedl ředitel festivalu Jiří Král.

Osobnosti na podiu pronesly zdravice a krátká poselství. Většina z nich se shodla na tom, že by k sobě společnost měla být více tolerantní a laskavější.

Prvním vystupujícím bylo v sobotu dopoledne smyčcové uskupení Unique Quartet, na pódiu vedle Husova pomníku se už vystřídali třeba Vladimír Mišík, Spirituál kvintet či kapela Honzy Křížka. Nedělní program nabídl například Kamila Střihavku, Patrolu Šlapeto a už zmiňovaného Hejmu se Žlutým psem. Ale návštěvníci se nemuseli spokojit pouze s hudebními koncerty. Přes třicet stánků představilo několik desítek oblastí cestovního ruchu v Česko-Slovensku.

"Součástí budou prezentace řemesel, návštěvníci uvidí při práci například kováře, tkalce, rytce, výrobce keramiky, panenek ze šustí, dřevěných nástrojů, plstěných klobouků, brašnáře či dráteníka. Přijedou i tatranští šerpové, kteří jako jediní v Evropě ještě na svých zádech nosí náklady zásob na tatranské horské chaty. Návštěvníci si tak budou moci vyzkoušet, co tato práce obnáší," lákali již před akcí organizátoři na oficiálních stránkách.

Lidé také mohli o víkendu poznat, jak se politika promítla do gastronomie. Na Staromáku byly k dispozici recepty z jednotlivých období historie společného státu včetně typických jídel ze 2. světové války. Charitativní podtext dodala nadace pro seniory Krása pomoci Taťány Kuchařové. Akce má několik záštit včetně té od primátorky Adriany Krnáčové (ANO) a její stranické kolegyně Jaroslavy Pokorné Jermanové, hejtmanky Středočeského kraje. Jedním z hlavních partnerů je Českomoravská komoditní burza Kladno.

Příští rok oslava sametové revoluce

V rámci Československého festivalu se konal i třetí ročník festivalu Wine&Art, který spojuje víno a výtvarné umění. K vidění byly i přehlídky uměleckých šatů Marie Zelené. V prostorách Betlémské kaple čekal na příchozí dobové holičství, módní salón a jako občerstvení víno a slovenské speciality. Dvoudenní festival vyvrcholil v neděli v 18 hodin po koncertě Žlutého psa.

Na příští rok se organizátoři ze spolku Wine&Art plánují s Československým festivalem na Staroměstské náměstí vrátit. Tentokrát by rádi oslavili třicet let od sametové revoluce. „Od roku 1989 neuplynula tak dlouhá doba a tak bychom chtěli prezentovat osobnosti, které pomohly s posunem obou republik někam dál,“ dodal ředitel festivalu Jiří Král.