Jednoduše, mnohou hudebních barev v hodinu a půl dlouhém vystoupení přivezla ve čtvrtek večer do pražské Lucerny třiatřicetiletá anglická zpěvačka, kytaristka a skladatelka Anna Calvi.

Že by mohlo jít o velký zážitek, sice napovídala i prostá fakta Anna Calvi zatím vydala dvě desky, v letech 2011 a 2013, a obě patřily v daných letech k tomu nejlepšímu, co se v oblasti nezávislého rocku v daném roce ve Velké Británii urodilo. Žena, která zbožňuje Edith Piaf, Davida Bowieho i Jimmiho Hendrixe, nominovaná na nejprestižnější ostrovní ceny Mercury Prize a Brit Awards, právem vzbuzovala velká očekávání.

A co víc bez výhrad je naplnila a ještě překonala. Podobně jako v předkoncertním rozhovoru, který poskytla Deníku, působila skromně a komunikaci se slušně zaplněným sálem omezila prakticky jen na občasné úsměvy a slova díků. Méně gest a slov však rozhodně nebylo na škodu. Co se totiž týče komunikace hudební, Calvi to všem s přehledem vynahradila. A tak trochu zahanbila třeba i povedený koncert dva dny nazpět, který v Lucerně předvedli čeští Zrní a slovenští Korben Dallas.

Jistota, s jakou přecházela z komorních, takřka a capella pasáží ve skladbách jako Cry nebo Love of My Life k agresivním kytarovým pasážím, technicky brilantním sólům, při nichž přitom zároveň neztratila čistotu v hlase, brala dech.

Estetický zážitek

A když k tomu ještě místo telecastera vzala do rukou masivního černo-stříbrného gretsche, kytaru, která s drobnou nadsázkou působila větší než metr padesát vysoká elegantně oděná hudebnice, byl to i estetický zážitek, při němž by muž v publiku skoro chtěl ženě nahoře pomoci. Ale bylo by to zbytečné, protože jakkoli by dotyčný možná kytaru s přehledem uchopil, stejně by to lépe nezahrál.

Ostatně, to je to, co často rozděluje dobré od nejlepších: zatímco dobří do toho mlátí a snaží se to ubít silou, nejlepší hrají tak, že to v jejich podání vypadá jako naprosto jednoduchá věc.

Mimochodem, Anna Calvi měla i nadějného předskokana: ústecký temný písničkář s maskou Kittchen je jedním z objevů české scény loňského roku a tak patří k těm, který když zpívá o ránu v kopru, víte, že to má celkem na háku.

Čtěte také: Do pětadvaceti se Anna Calvi bála zpívat. Zavírala se s Edith Piaf