Návštěvníci akce s názvem Už jsme trochu dál zaplnili horní část Václavského náměstí, kde musela být odkloněna doprava. Podle zástupců policie koncert navštívily přibližně 3 tisíce lidí. 

Podle kapelníka The Tap Tap Šimona Ornesta se s The Tap Tap rozhodli uspořádat vystoupení, protože v důsledku „určitých vyjádření" prezidenta vznikl v České republice zcela nevídaný zájem o procesy integrace a inkluze.

Prezident mluvil o inkluzi při návštěvě Pardubického kraje v polovině ledna. Vyvolal polemiku svými výroky o nevhodnosti společného vzdělávání některých handicapovaných a zdravých dětí.

Mezi diváky koncertu se objevili i aktivisté sbírající podpisy pod petici požadující odvolání prezidenta z funkce. Moderátor akce a člen The Tap Tap Ladislav Angelovič však uvedl, že kapela s těmito aktivitami nemá nic společného.

Žádní mimozemšťané

Mezi hosty koncertu byl mimo jiné hudebník a sportovec Arnošt Doskočil, nevidomý zpěvák Radek Žalud a handicapovaná operní pěvkyně Daniela Valíčková. Píseň Známka punku si se skupinou zazpíval lídr Visacího zámku Jan Haubert, skladbu Řiditel autobusu zase její autor Xindl X.

„Osobně mám s lidmi s handicapem zkušenost z mládí. Moje maminka učila na škole pro nedoslýchavé a já jsem celé mládí strávil s tím, že jsem s těmito dětmi jezdil na školy v přírodě. Vůbec nemám pocit, že by to byli nějací mimozemšťané, nebo že by mě to nějak poškodilo. Nevidím důvod, proč bychom měli znovu zavádět středověk a zkoušet je nějak separovat," řekl médiím Xindl X.

Pomáhat muzikou i vtipy

Na koncertu vedle různých handicapovaných umělců vystoupili zástupci neziskových organizací, pražského magistrátu i politici. Akci zahájilo dívčí trio Makabara zpěvem Svatováclavského chorálu. The Tap Tap zahráli všechny své hity včetně dvojice skladeb Kdybych byla mrcha a Kdybych já byl xindl. Mezi písněmi se diváci seznámili s významem procesů integrace a inkluze.

The Tap Tap loni odehráli desítky koncertů v tuzemsku a dva v Izraeli. Ve prospěch sbírky na dostavbu Jedličkova ústavu spolupracovali na výstavě vtipů o lidech s handicapem. Jejich autory jsou kreslíři známí především z časopisu Sorry.

Kromě startovních pěti milionů, které předloni věnoval pražský magistrát, se podařilo vybrat skoro 500 tisíc korun. Cílová částka sbírky je 100 milionů korun. Její organizátoři doufají, že částku během dvou let uvolní jako zřizovatel Jedličkova ústavu a škol pražský magistrát a finance získané sbírkou půjdou na vybavení budovy.