Od znovuotevření na začátku května po mimořádné uzavírce kvůli koronaviru mají pobočky MK redukovanou otevírací dobu. Výraznější změnou od začátku července je tak jen uzavření knihoven během sobot. S ohledem na jarní pauzu navíc knihovna letos ruší dvoutýdenní přestávku v létě.

Na trasy vyjíždějí všechny tři pojízdné knihovny, i když v upraveném jízdním řádu. Aktuální přehled o tom, jak jsou knihovny otevřeny nebo kde zrovna stojí jednotlivé bibliobusy, je na webové adrese www.mlp.cz/pobocky.

„Výpůjční dobu v létě prodlužujeme ze čtyř na pět týdnů, s možností prodloužení na dvojnásobek,“ upřesnila mluvčí Lenka Hanzlíková.

Autorská čtení

Ta také zve všechny zájemce na bezplatný kulturně-literární festival Knihovna na vlnách, který už začal na vltavských náplavkách a jeho „druhou scénou“ je Mariánské náměstí. Zítra třeba uvede v „plovoucí galerii“ Void sbírku poezie Sylva Fischerová, představovaná jako básnířka města Prahy.

„V některých jejích básních město nemá jméno, a přece je to nepochybně Praha. K mnoha obrazům přidává Sylva Fischerová ve svrchovaně autorském výboru Kostel pro kuřáky další obrazy: Praha jako dryák ředěný Vltavou i místo, kde dějiny světélkují,“ píše k akci web MK.

V polovině července zase na náplavce představí surrealistickou poezii šéfredaktor časopisu Analogon a dvojice francouzských básníků. Na jejich prezentaci naváže koncert šansonové hudby.

Nová dílna je u řeky

V renovované kobce DOK16 na smíchovské náplavce otevřela Městská knihovna v polovině června novou sousedskou dílnu. „Je určena všem, kterým chybí vlastní nářadí, nemají doma dost místa nebo jen chtějí sdílet s ostatními radost z tvorby. Přijďte si k nám vyrobit poličku, opravit starou židli nebo svázat vlastní zápisník,“ zvou do dílny stránky Městské knihovny. DOK16 nabízí i otevřené workshopy, přednášky, kurzy…

„Vybaveni jsme na práci se dřevem, papírem a knihami, částečně i na práci s kůží či kovem. Půjčení nářadí je pro držitele čtenářského průkazu zdarma. Pracovní stůl i nářadí si můžete zamluvit. Materiál lze po předchozí domluvě koupit na místě,“ informuje o novince Městská knihovna.

Pro děti má Městská knihovna připravené na konci srpna dva čtvrtky, které mají být „naplněné čtením i tvořením pod širým nebem na Mariánském náměstí“. Letní program chystá rovněž bibliobus Oskar, který letos bude možné „potkat“ například při procházce do Stromovky. Kino v Ústřední knihovně pak mezi 3. a 11. červencem uvede snímky z loňských ročníků karlovarského filmového festivalu v rámci akce Tady Vary.

„Těm, kteří se i přes různá omezení chystají na cesty, doporučujeme sledovat přírůstky v e-knihovně. Nově se v nabídce objevují například tituly z nakladatelství Fra, Host nebo Druhé město. E-knihy mají tu výhodu, že je snadno sbalíte do paměti svého telefonu nebo tabletu,“ dodala k nabídce mluvčí Lenka Hanzlíková.

Trvající opatření

Při návštěvě knihovny stále platí určitá bezpečnostní pravidla proti šíření infekce, například je nutná nasazená rouška zakrývající ústa i nos, dezinfekce rukou při vstupu do prostoru knihovny a pokud možno dvoumetrové rozestupy mezi lidmi.

Zůstávají také hodinové odpolední přestávky, které jsou určené na výměnu směn a dezinfekci poboček. Ústřední knihovna má tyto pauzy kromě pondělí vždy mezi 14. a 15. hodinou. Zavírá se pak každý všední den v 19.00.

Prodloužení výpůjček lze provést na webu prostřednictvím čtenářského účtu nebo emailové adresy prodlouzeni@mlp.cz. Dotaz na stav čtenářského konta lze poslat formou zprávy na Facebooku (www.facebook.com/knihovna), e-mailem (knihovna@mlp.cz) nebo lze do knihovny zavolat.