Cracow Klezmer Band patří k seskupením, která klezmer postavila na interpretační úroveň hudby vážné a kladou důraz na hlubokou pocitovost muzikantského prožitku.

Podobně jako například z našich pódií známé Jascha Lieberman Trio. Na Cracow Klezmer Bandu je přitom pozoruhodné, že se dokázal dobrat „klasické“ hudební vytříbenosti, aniž by obětoval živelnost pro klezmer charakteristickou.

Právě kvůli rozšíření záběru z klezmeru na klasiku, soudobou hudbu i jazz začíná soubor používat také název Bester Quartet, protože jméno Cracow Klezmer Band již považuje za omezující.

Začátky Cracow Klezmer Bandu spadají do roku 1997, kdy ho založil virtuózní akordeonista Jaroslaw Bester pod záštitou krakovského Mezinárodního festivalu židovské kultury.

Světové proslulosti mezi ctiteli etnické hudby či world music se kapela dočkala díky debutovému albu De Profundis (2000), které na svém labelu vydal uznávaný newyorský avantgardista a hudebník John Zorn. Cracow Klezmer Band má za sebou spolupráci s jazzovými hudebníky Tomaszem Stankem či Donem Byronem a zdařilá alba Bareshit (2003) či Cracow Klezmer Band Plays John Zorn (2005). V současnosti propaguje svoji šestou desku Rememberance (2007).

V Praze zahraje Cracow Klezmer Band v obsazení Jaroslaw Bester – akordeon, Jaroslaw Tyrala – housle, Oleg Dyyak – akordeon, klarinet, perkuse a Wojciech Front – kontrabas. Skupina se znovu chytá do Prahy letos v říjnu jako host festivalu Struny podzimu, na kterém vystoupí pod názvem Bester Quartet. Zde by měla představit „vážnější“ podobu svého repertoáru.