Jde již o šestou a zároveň poslední výstavu Ateliéru papír a kniha fakulty výtvarných umění Vysokého učení technického v Brně. Od letošního roku bude ateliér fungovat v rámci výuky grafického designu.

Návštěvníky určitě zaujmou například ukázky z díla absolventky ateliéru Julie Kačerovské, která vystavuje zajímavou hru z dětských kostek. Kostky nejsou ze dřeva, ale z papíru a nejsou pomalovány, ale popsány tištěným textem. Ve skládání plochy z kostek může pomoci, že jde o stránku z Hrabalova díla – jeho znalci si asi se skládačkou poradí snáze. Vzhledem k tomu, že kostka má šest stran, lze tak získat celkem šest stran různého textu.

Podobných hrátek je na výstavě více. Jednou z nich je vytištěná stránka v knize, vedle níž je vysázený týž text, ale v plastickém trojrozměrném provedení. „Kniha je pro nás pouze inspirací, nikoliv cílem, tak jako pro malíře je výzvou prázdné plátno,“ říká Kačerovská, která je i kurátorkou výstavy. „Toto je taková ukázka, u níž byla navíc použita nejmodernější technologie digitální 3D tiskárny. Ještě před pár lety by něco takového nebylo možné,“ dodává Kačerovská.

Výstava bude otevřena až do 22. října.

V předsálí všeobecné studovny, kam se vstupuje z výstavní chodby, najde návštěvník Klementina ještě jednu výstavu. Je věnována 220. výročí Průmyslové výstavy, která se v roce 1791 konala právě v prostorách Klementina a přispěla k založení tradice pořádání průmyslových výstav v Čechách i ve světě. Proto se také výstava v roce 1891 nazývala Jubilejní