Věda není trojčlenka ani vyjmenovaná slova. Tu, která posouvá lidstvo o centimetry či kilometry dál, dělá jen pár vyvolených.

„Ve špičkových týmech je zapotřebí mít jednu superchytrou hlavu a desítky nádeníků,“ říká poněkud provokativně rektor pražské Vysoké školy chemicko-technologické Josef Koubek.

Vypátrat už na základce

Jenže ty výjimečné mozky je nutné vypátrat a všemožně je podporovat. Dít by se tak mělo už na základních školách.

„Ve vyspělém světě je běžné vést děti odmala k vynálezectví a vnímání vědy. U nás je podobný přístup spíš na obtíž. Na základních školách kantoři hlavně zápasí s kázní, na systematický výběr a podporu nadaných jedinců nemají často ani pomyšlení,“ míní šéf školy, z jejíchž poslucháren vzešla většina pozdějších předsedů akademie věd.

Vědci představí své obory

Vysoké školy se proto samy snaží talentované středoškoláky nalákat. V pátek se na pražské Vysoké škole ekonomické uskuteční Den vědy.
Během něj se vědci pokusí představit svůj obor jednoduchou a zábavnou formou.

Budoucí posluchači si mohou například vyslechnout přednášku Kůrovec versus smrk profesora Turčániho ze Západočeské univerzity, Shakespeare a divadlo řeči profesora Hilského z Karlovy univerzity nebo se s profesorkou Basařovou z VŠCHT zamyslet nad pivem jako tradičním českým nápojem.