VYBRAT REGION
Zavřít mapu

OBRAZEM: Katedrála sv. Víta oslavila 80 let od své dostavby

Hradčany -Při příležitosti výročíse sloužila vkatedrále slavnostní mše.Nejvýznamnější pražský chrám sloužil nejen náboženským obřadům, ale stal se také významným politickým centrem českého státu.

12.5.2009
SDÍLEJ:
Zvětšit fotografii

Slavnostní mši k 80.výročí vysvěcení katedrály sv.Víta sloužil Monsineur Michael Slavík, generální vikář Arcibiskupství pražského a děkan Metropolitní kapituly u sv.Víta.Foto: DENÍK/Jiří Koťátko

Ač by se mohlo zdát, že katedrála sv. Víta na Pražském hradě, nejznámější a nejdůstojnější svatostánek v zemi, pamatuje celá staletí, pravda je to jen částečně.

V úterýoslavila 80 let od slavnostního vysvěcení poté, co byla dostavěna.

Stalo se tak 12. května roku 1929. Stavba zahájena za Lucemburků Katedrála se začala budovat v roce 1344 za Jana Lucemburského a Karla IV. na místě, kde stála nejprve rotunda a později bazilika sv. Víta. Na stavbě chrámu se během několika staletí vystřídalo mnoho stavitelů a architektů, například Matyáš z Arrasu, Petr Parléř, Benedikt Ried, Bonifác Wohlmut, Hans Tirol, Oldřich Aostalis a další.

Chrám však zůstával nedostavěný. Roku 1859 byla založena Jednota pro dostavbu chrámu sv. Víta a v 60. letech 19. století vedl obnovovací práce architekt Josef Kranner. Roku 1873 byl položen základ k novostavbě podle projektu architekta Josefa Mockera. V práci pak pokračoval architekt Kamil Hilbert, který dovedl stavbu v roce 1929 ke konci a chrám byl u příležitosti svatováclavského milénia slavnostně vysvěcen.

Dlouhých šest století

„Chrám byl dokončen v novogotickém stylu, jak bylo pro přelom 19. a 20. století v Praze běžné, což je vidět například na Vyšehradu nebo Prašné bráně. Pozornější návštěvník si už při vstupu do katedrály určitě povšimne novodobých reliéfů nebo nápisů ve vitrážových oknech. Ostatně interiéry katedrály byly upravovány ještě později,“ říká turistická průvodkyně Lea Laštovičková.

Arcibiskupství pražské ve spolupráci s Metropolitní kapitulou u sv. Víta pořádalo v Arcibiskupském paláci na Hradčanském náměstí seminář s názvem Symbol jednoty zdrojem sváru.

„Cílem je pokusit se vnést světlo do spletitých záhybů současného soudního sporu, do problematiky historie založení a dostavby a mezinárodních souvislostí. Prostřednictvím pohledu nezávislých odborníků budou uvedeny na pravou míru mýty kolující na veřejnosti a zastiňující pravou skutečnost,“ uvedl mluvčí Arcibiskupství pražského Aleš Pištora.

Nekonečné spory

Nejvyšší soud letos v březnu rozhodl, že katedrála definitivně patří státu. Církev právě v den výročí podala proti tomuto rozsudku stížnost k Ústavnímu soudu.Možná na obrátí i na soud pro lidská práva ve Štrasburku.

Téměř sedmnáct let trvající spor o katedrálu podle Pištory ukazuje vztah českého národa k vlastním dějinám, komunistické minulosti a křesťanským kořenům. „Katedrála, která by jako symbol jednoty křesťanského národa měla lidi spojovat, je dnes zdrojem sváru. Ten má neblahý vliv na celou českou společnost a její vztah k duchovním hodnotám. Jak se alespoň podle mediálního zájmu zdá, její osud není lhostejný nikomu. Jde nám tedy všem o nějaké hodnoty, ať už jimi jsou jednota národa či hlubší smysl této jednoty. A to je snad na kauze katedrála to pozitivní,“ dodal Pištora.

Na seminářibyly k nahlédnutí dokumenty z archivu Metropolitní kapituly u sv. Víta. Dostavbu svatostánku připomenula také mše svatá v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha. Začala v 18 hodin acelebroval jigenerální vikář Mons. Michael Slavík.

Autor: Jan Piroch

12.5.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Patronem soutěže se stal Jakub Štáfek Lavi z kultovního seriálu Vyšehrad (na snímku). „Chance je zábavná, odvážná a drzá, stejně jako on,“ řekla mluvčí firmy Markéta Světlíková.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Nový šéfdirigent České filharmonie Byčkov má smlouvu na pět let

Ředitel České filharmonie (ČF) David Mareček dnes v pražském Rudolfinu za přítomnosti ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) podepsal pětiletou smlouvu s novým šéfdirigentem Semjonem Byčkovem. Čtyřiašedesátiletý Američan ruského původu filharmonii povede po zesnulém Jiřím Bělohlávkovi. Semjon Byčkov byl jmenován šéfdirigentem a hudebním ředitelem České filharmonie od sezony 2018/2019. Orchestru se současně ujmou dva hlavní hostující dirigenti Jakub Hrůša a Tomáš Netopil.

Soud zaslal lobbistovi Dalíkovi výzvu k nástupu pětiletého trestu

Městský soud v Praze zaslal v pátek lobbistovi Marku Dalíkovi výzvu k nástupu pětiletého trestu. ČTK to řekla mluvčí soudu Markéta Puci. Kdy musí Dalík nastoupit do vězení, sdělí mluvčí až poté, co si lobbista zásilku vyzvedne.

Středoškoláci půjdou volit. Chtějí o zemi rozhodovat

Maturitní třída pražského víceletého gymnázia. Skupina dívek, které letos poprvé půjdou volit, se baví, komu dá hlas. Katka váhá mezi TOP 09 a ODS, Karolína, Vendula a Veronika to hodí Pirátům, Anna topce.

Bývalá ministerská náměstkyně žaluje stát kvůli svému odvolání

Bývalá náměstkyně ministra zdravotnictví Lenka Taie Kolaříková podala žalobu na stát kvůli svému odvolání z funkce. Tvrdí, že ji ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD) odvolal v rozporu se služebním zákonem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení