VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Návrat kartografa nevědomí

PRAHA - S téměř současným otevřením velkých výstav Jana Zrzavého, Emila Filly a Jindřicha Štyrského zažívá Praha velkou invazi výtvarné moderny. Štyrského představuje Galerie hlavního města Prahy retrospektivní výstavou v obou patrech Domu U Kamenného zvonu. Výtvarník s úřednickým vzezřením a necenzurovanou imaginací byl jednou z klíčových figur uměleckého života přelomu 20. a 30. letminulého století.

7.6.2007
SDÍLEJ:

ŠTYRSKÉHO FANTAZIE. Obraz „VI“ (1932) je ryzí surrealismus.Foto: Repro: GHMP.

Dnes je známý především svou příslušností k surrealistickému hnutí, k němuž se však léta zdráhal přihlásit, a také svou činností na poli erotické literatury. Řídil edici 69 a Erotickou revui, kam přispívala řada osobností. Dnes už erotické fotokoláže zaskočí málokoho, ale v dobách, kdy bylo téměř uměleckou povinností šokovat měšťáka, tomu bylo jinak. I v jejich tvorbě, stejně jako v celé Štyrského umělecké kariéře, však najdeme vývoj. Od děl překvapujících umisťováním sexuálních motivů do nečekaných, až morbidních kontextů, se autor posunul k mnohem jemnějším a vtipnějším výtvorům, v nichž se dokáže dívat na sexualitu s nadhledem. Štyrského erotickým kolážím určeným pro knižní ilustrace je na výstavě věnována jedna místnost vytapetovaná tmavomodrým sametem a připomínající jakýsi erotický kabinet.

Jako malíř prošel Štyrský téměř typickým vývojem modernistického umělce. Neminul tradiční kubistické období ani expresionistická gesta. Postupně však jeho témata ztrácely hrany a zaoblovala se podle siločar diktovaných logikou snu a nevědomí. Zajímavý je cyklus obrazů označených pouze čísly, kde dochází k prolnutí dřívějšího kubismu a nadcházejícího surrealismu. Například na obrazu označeném římskou číslicí V najdeme postavy kubistické i surreálné koexistující v jednom společném prostoru.

Jeho tvorba z 30. let připomene dozvuky děl Kupkových a mohli bychom ji označit za jakýsi poloabstraktní surrealismus. Ve své době novátorské byly Štyrského pokusy o nové formy, především otisky reálných předmětů na malbách vytvořené přestříkáním předmětu nad plátnem barvou. V největších plátnech prozrazujících malířovu největší sebejistotu se ocitáme ve světě, který již nepodléhá žádným nám známým zákonům. Na výstavě samozřejmě nemohou chybět Štyrského originální knižní obálky. K výstavě byl vydán padesátistránkový katalog a chystá se větší monografie.

 

Jindřich Štyrský. Galerie hl. m. Prahy.

Kurátoři Lenka Bydžovská a Karel Srp.

Dům U Kamenného zvonu, otevřeno denně včetně pondělků do 9. 9. 2007.

Katalog: Argo a Kant.

7.6.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hledá se pamětník tábora v Letech.

Deník vyhlašuje pátrání: Hledá se pamětník tábora v Letech

Rychlobruslařka Karolína Erbanová.

Další medaile! Bronz pro Erbanovou, vybojovala ho ve sprintu na 500 metrů

Vězeňská služba i ministerstvo popřely zhoršení Nikulinova zdraví

Vězeňská služba i ministerstvo spravedlnosti popřely zprávu z ruského tisku ohledně zdravotního stavu údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina. Mluvčí bezpečnostního sboru Petra Kučerová dnes na dotaz ČTK sdělila, že Nikulinovo zdraví se od nástupu do české vazby nezhoršilo. Mluvčí ministerstva Tereza Schejbalová doplnila, že informace uvedená v listu Izvestija není pravdivá.

Pražští soudci se obrátili na Ústavní soud kvůli odebírání DNA

Senát Městského soudu v Praze v čele se soudkyní Vierou Horčicovou navrhl Ústavnímu soudu zrušení dvou ustanovení zákona o Policii ČR, která upravují odebírání a uchovávání biologických vzorků u podezřelých či obviněných osob. Uvedl to dnes server Česká justice. Ustanovení jsou podle pražských soudců z hlediska práv zaručených ústavou i Listinou základních práv a svobod nedostatečná. Požadují stanovit jasnější pravidla, která by zamezila případnému zneužití těchto citlivých údajů. Postup policie při odebírání a uchovávání vzorků DNA delší dobu kritizují i někteří odborníci či organizace na ochranu lidských práv.

VÍME PRVNÍ

Metnar: Komárka jsem mlčenlivosti nezbavil. Může se obrátit na policii

Lubomír Metnar Deníku řekl, že nehodlá hrát roli jazýčku na vahách v kauze, o níž nemá informace. Navíc žádost členů mandátového a imunitního výboru o zbavení mlčenlivosti byla podle něj nekonkrétní.

Klíčníci v pondělí vyzvednou korunovační klenoty

Klíčníci v pondělí po necelých dvou letech opět odemknou v katedrále sv. Víta Korunovační komnatu a vyzvednou korunovační klenoty. Pro veřejnost budou zdarma vystaveny ve Vladislavském sále od 16. do 23. ledna. Společně s nimi si budou moct lidé prohlédnout i například svatováclavskou zbroj. Výstava se uskuteční v rámci oslav 100. výročí vzniku Československa a 25. založení České republiky.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT