„Anna Karenina bude aktuální i za padesát let,“ říká Lenka Vlasáková o románu Lva Nikolajeviče Tolstého, který se odehrává v imperiálním Rusku 19. století. „Je to geniální studie nejen Anny, ale i jejího manžela, milence Vronského a ostatních postav,“ míní oduševnělá tmavovláska, maminka tří dětí, která se proslavila zejména hlavní rolí ve filmu Lea, za niž získala Českého lva.

Michaelu Badinkovou, půvabnou světlovlásku původem ze Slovenska, která je divákům známá z muzikálů i televizního seriálu Ulice, velmi zaujaly Tolstého podrobné popisy postav. Na postavě Anny Kareniny ji prý láká její neuvěřitelná kuráž udělat v tehdejší době to, k čemu se odhodlala. „Ta šílená odvaha – to je to, čeho bych se chtěla na jevišti dotknout,“ vysvětluje Badinková.

Jak upozorňuje dramaturgyně Věra Mašková, Tolstoj nemanželským vztahům zdaleka nepřál a k osudovým láskám se stavěl velmi skepticky. „Tolstoj si velmi vážil těch, kteří dokáží ve svých ´obyčejných´ vztazích žít ze dne na den,“ podotkla Mašková, která společně s režisérem Petrem Gáborem nestaví na jevišti ABC do středu pozornosti jen příběh Anny Kareniny, jež se vzepřela konvencím své doby. Předkládá divákovi archetypální situace, ve kterých se pozná a může se ztotožnit s jednotlivými hrdiny dramatu.

V dalších rolích chystané inscenace se můžeme těšit na Lilian Malkinu (známou například ze Svěrákova filmu Kolja), Vladimíra Čecha, Lukáše Jurka, Jitku Smutnou, Stanislavu Jachnickou, Hynka Čermáka a Martina Mňahončáka. Hudbu k představení složil Milan Nitra ze skupiny Buchty. Premiéry jsou ohlášeny na 22. a 24. dubna, první repríza se uskuteční 30. dubna.