Galerie Harfa celý tento týden Pražanům slouží jako útočiště před vánočním shonem.

„Ve všech obchodech v metropoli vyhrávají koledy a blikají vánoční světélka, což člověka akorát stresuje. V kavárnách na Harfě je úplně jiná atmosféra. Člověk si v klidu vypije kávu a když se mu chce, porozhlédne se i po nějakém tom dárku," pochvaluje nápad Martin Pokorný, jeden z hostů místní kavárny Aroma. Ta se stejně jako pět dalších podniků zapojila do celotýdenní akce „espresso a cappuccino za 19 korun".

Velké slevy tu budou platit ještě dnes a zítra. Jednotlivé kavárny jsme v průběhu týdne navštívili: kavárny berou milovníci kávy útokem, ale místo k sezení si zde vždy najdete a obsluha bez problémů stíhá.

Výstava vás nadchne

Od začátku týdne je také možné prohlédnout si unikátní výstavu. Ta je rozložena v přízemí v prostorách hlavního vstupu do obchodního centra od stanice metra Českomoravská. Z krásně naaranžovaných exponátů se dozvíte, jak a v čem se káva kdysi uchovávala, jak se prodávala a v čem se mlela. K vidění jsou historické kávové mlýnky, kávové dózy i stylově oblečené figuríny. „Připadám si, jako bych se ocitla na začátku minulého století," komentuje výstavu jedna z návštěvnic.

Zatímco všední dny byly spíše „zahřívací", o víkendu vypukne festival naplno. V plánu je totiž bohatý doprovodný program včetně ochutnávek, ukázek pražení kávy, výroby a zdobení dortů či latté show. Na Kávovém festivalu bude také možné ve stáncích zakoupit různé druhy kávy. Dnes i zítra program začíná v 15 hodin a potrvá do 19. hodiny. Festival o tomto speciálním fenoménu mezi horkými nápoji nabídne třeba interaktivní přednášku Kateřiny Ebelové z pražského Muzea kávy nebo ukázky pražení kávových zrnek pod vedením baristů z kavárny Alchymista.

Děti vezměte s sebou

Koloniální atmosféru navodí přistavená rikša, ve které bude možné kávu popíjet a o zbytek se postará instrumentální hudební vystoupení saxofonu či kytary. Nedělní program navíc ozvláštní odborně komentovaná latté show. A protože k dobré kávě patří dort, budou se návštěvníci festivalu moci inspirovat i ochutnávkami sladkých dobrot z kavárny Alchymista.

„Přesto, že je káva nápojem dospělých, věříme, že si program užijí i děti, které si mohou zasoutěžit v takzvaných kávokvízech. Dospělé návštěvníky potěšíme speciální cenou espressa a cappuccina, které také o víkendu dostanou ve všech kavárnách Galerie Harfa za cenu pouhých 19 Kč," uvádí Martina Tlustá, marketingová koordinátorka Galerie Harfa.