Zpěvák Martin France je v poslední době v jednom kole. V současné době chystá křest a koncert k benefičnímu kalendáři Příběhy 2010 v pražské zoo.

Úspěšně také absolvoval pěvecký festival Vastok bazar, který se uskutečnil začátkem září v Bachčisaraji na Krymu.

Páté místo na festivalu – věřil jste v takový úspěch?

Soutěže se zúčastnilo čtyřicet zpěváků z 27 států. Do finále nás postoupilo šestnáct, pro Českou republiku jsem vybojoval pátou příčku. Když skončily první dva večery, kde jsme zpívali po jedné písničce, vůbec jsem nedoufal, že se do finále probojuji, a tak jsem si zabalil své kostýmy na vystoupení s tím, že další den už se mohu věnovat cestování po Krymu a poté přijdu fandit na finálový večer. Jenže v dopoledním setkání všech 40 interpretů, kteří čekali na to, kdo z nich postoupí, zazněla i Česká republika a jméno Martin France.

Takže šok?

Tak trochu. Musel jsem se narychlo učit i společný song v ruštině. Finálový večer točila státní celoplošná ruská televize RTR. Takže se na nás dívalo nepředstavitelných 450 milionů diváků. Hned po přenosu se ke mně doneslo, že v Rusku a Kazachstánu se nejvíc líbilo právě vystoupení České republiky.

Na Krym jste cestoval autem. Nebylo to přeci jen trochu zdlouhavé?

I když jsem myslel, že kvůli svému problému s tříslem nezvládnu dlouhou cestu až na jih Krymu, nakonec jsme 2500 krymských kilometrů zdolali za dva a půl dne. Jsem v pořádku a relativně zdravý zpět. Při návratu nás stavěli čtyřikrát policisté. Poprvé se nám je podařilo „ukecat“ za česká piva, podruhé chtěli zaplatit za to, že jsem musel na záchod na pumpě, kde nebylo WC a chytili mě za budovou. Další pokuta byla za rychlou jízdu přes Karpaty, kdy jsme už museli něco zaplatit a počtvrté kvůli tomu, jestli nemáme náhodou kradené auto. Ale i přes to vše mám z celé akce krásný pocit a to i kvůli tomu, že jsem dostal nabídky na další vystoupení jak po Rusku, tak i třeba v Polsku.

Nyní se naplno věnujete přípravě charitativního kalendáře ve prospěch Fondu ohrožených děti Příběhy 2010.

Oslovil mě fotograf Martin Vobořil s tím, jestli bych se svou agenturou nechtěl podílet na tomto kalendáři. U zrodu projektu stál nápad propojit dva světy – svět dětí a svět zvířat. Hlavním prvkem kalendáře jsou fotografie od Martina Vobořila, které na první pohled zaujmou svým neobvykle tvůrčím designem. Vybrané děti ze zařízení Klokánek a vybraná zvířata z Pražské zoo jsou sice nafoceny zvlášť, ale díky postprodukci se setkají ve výsledné fotografii – např. holčičky na běžné procházce venčí místo psa tygra nebo jinou šelmu, místo plyšového medvídka usíná s dítětem v postýlce lední medvěd, namísto andulky si na bidýlku v běžném dětském pokoji libuje sup. Kalendář zaštítil pražský primátor Pavel Bém.

Takový kalendář určitě neskončí na dně skříně…

Fotografie navozují pocit zamyšlení nad potřebou domova, kde je bezpečí, láska, zázemí. Oslovují ale také naléhavostí nastíněných problémů. Měsíční listy obsahují uměleckou fotografii, stručnou informaci o vybraném druhu zvířete a krátký příběh fotografovaného dítěte a kalendárium. Každý měsíc má svého patrona z řad známých osobností. Výtěžek z prodeje půjde převážně ve prospěch opuštěných dětí.

Kdy se můžeme těšit na křest?

V pondělí 19. října. V pražské zoo se uskuteční charitativní koncert a zároveň křest kalendáře. V současné době učí cvičitelky lachtanů lachtana Melouna políbit kalendář, a pokud to vyjde, stane se tak na křtu v 16.30 v pavilonu lachtanů. V 17 hodin začne na spodním parkovišti zoo benefiční koncert. Mezi interprety vystoupí i Helena Vondráčková, Helena Zeťová, Martina Balogová, Martin Maxa, Leona Černá, Julian Záhorovský a další. A důležitá informace na závěr – koncert je zdarma.

S fotografem netradičního kalendářeMartinem Vobořilem připravujeme ON-LINE rozhovor na stránkách Pražského deníku.