Cockerova hudba je našemu publiku známa. „Nemocný“ hlas s pěkně zdravým kořínkem zazněl v Ostravě před jedenácti lety. V Praze zazpíval „otec bílého soulu“ dokonce už r. 1991, kdy zde předvedl jen za doprovodu kláves Billyho Prestona a half-playbacku fascinující koncert zdarma na Staroměstském náměstí. Kdo vystoupení zažil, potvrdí, že Cockerův projev doopravdy dokáže podlomit kolena a zároveň pohladit po duši.

Lepší než Beatles?

John Robert Cocker se narodil 20. května 1944 v anglickém Sheffieldu. Školu moc neprožíval, brzy se začal živit jako instalatér. Daleko víc ho však bavilo muzicírování po okolních hospodách, které provozoval od šestnácti let.

Prvních lokálních úspěchů dosáhl Cocker pod pseudonymem Vance Arnold. Se svojí skupinou Vance Arnold and the Avengers dokonce předskakoval The Rolling Stones. Debutový singl nahrál v roce 1964 už pod vlastním jménem.

Průlom mezi rockovou 1. ligu se Cockerovi podařil díky cover- verzi písně With a Little Help From My Friend z repertoáru Beatles. Na stejnojmenném albovém debutu z roku 1969 přispěchali s „trochou pomoci“ přátelé Jimmy Page, kytarista Led Zeppelin, či klávesista Steve Winwood z Traffic.

Málokomu se podařilo převzít písně Beatles a nabídnout verze snad ještě lepší než originál. Cockerovi se to povedlo hned několikrát. Cocker píše vlastní písně sporadicky, ale proslul právě citem pro výběr repertoáru a strhujícím prožitkem při interpretaci.

Do roztrhání těla

Nejzásadnější moment Cockerovy kariéry nastal na festivalu ve Woodstocku v roce 1969. Zdánlivě nepříčetná figurka, nekoordinovaně rozhazující rukama a zpívající málem do roztrhání těla, nadchla woodstocké publikum a stala se legendou stejně jako samotný festival. Cocker naplnil rčení, že i kdyby od té doby nic neudělal, hvězdou už zůstane.

Cocker natočil řadu kvalitních alb, ale nejsilnější zůstává na pódiu. I mezi deskami patří k nejvydařenějším koncertní 2LP Mad Dogs & Englishmen (1970), natočené během dvou koncertů v newyorském sále Fillmore East.

Na „místo činu“, do Woodstocku, se Cocker vrátil. Právě jeho koncert s ohromným úspěchem otevřel Woodstock ´94, monstrózní oslavu 25. výročí festivalové legendy.

Cocker často žil stejným způsobem, jakým zpívá. Nadoraz. Jeho kariéru v 70. letech poznamenaly drogové a alkoholové excesy. Nenásledoval sice souputníky Jimiho Hendrixe či Janis Joplin do rockových věčných lovišť, ale neměl k tomu daleko.

Drogy dokonce vedly k dočasnému zpěvákovu odchodu ze scény. Nejvášnivější bílý soulman se ovšem nakonec závislostí zbavil a přes comebacky a pády v 80. letech se dobral k vyrovnané kariéře uznávaného velikána.

Host: Špinarová

Když Cockerův management oslovil pořadatele, aby doporučili předskokana ostravského koncertu, okamžitě vybrali Věru Špinarovou. Volbu inspiroval jak zpěvaččin hlas, tak její vztah k Ostravě. „Nabídka mě potěšila, je pro mě ctí a zároveň i zodpovědností. Jsem ráda, že se koncert koná v Ostravě, kde mě fanoušci podrží. Na koncert bych se šla podívat, i kdybych neúčinkovala,“ řekla Věra Špinarová.

 

Cocker u nás a u sousedů

5. 11. – Ostrava, ČEZ Aréna
6. 11. – Košice, Steel Arena
9. 12. – Bratislava, Expo Arena
12. 12. – Praha, Sazka Arena