Jeden z největších tuzemských festivalů, Votvírák, který se bude konat od 15. do 17. června na letišti v Milovicích, letos podobně jako v předchozích ročnících vsadí na osvědčenou dramaturgii: tři žánrové scény, na kterých vystupují výhradně českoslovenští interpreti.

Zatímco hlavní a rocková stage zkušeného návštěvníka tuzemských festivalů tolik nepřekvapí, třetí do „party"- hiphopová stage představuje v kontextu letních hudebních akcí u nás unikát: Takto velká koncentrace žánrově zaměřených umělců je totiž výjimkou. Ostatně, hiphopová stage se mezi posluchači těší podobnému kreditu jako Hip hop kemp.

Už dávno přitom neplatí, že hip hop je „jenom pro ty mladý s rovnými kšilty". Z amerických ghett ze 70. let minulého století se díky silnému étosu sociální rovnoprávnosti a globálním postavám šoubyznysu, jako jsou Eminem, Kanye West nebo Beastie Boys, dostal do středu zájmu. Výše zmíněná trojice navíc dokazuje postmoderní rozmanitost tohoto žánru: zatímco Beastie Boys kombinují hip hop s kytarovým rockem, Kanye West je víc doma v elektronice a R'n'B a Eminem zase v rapu.

Stále se sice lze setkat s názorem, že jde o tu „jednoduchou, pozérskou hudbu se zlatými řetězy a bílými bavoráky", ale v tomto případě jde spíš o povrchní nepochopení a odmítnutí nežli kritickou reflexi. Kvalitní hip hop totiž ve své podstatě není elitářský a proti nablýskanosti a pozérství se spíš vymezuje.

Z účastníků Votvíráku je tohoto důkazem například jedna z nejuznávanějších tuzemských part, vítězové žánrových cen Anděl z posledních dvou let, Prago Union. Kapela (což platí bez nadsázky, protože naživo v posledních dvou letech často vystupují s bandem čítajícím šest hudebníků) postavená kolem Adama Svatoše, jenž v 90. letech jako šestnáctiletý hoch s přezdívkou Deph zakládal jednu z kultovních tuzemských part Chaozz bude patřit, vydala v posledních dvou letech dvě alba, mezi nimiž jedno Dezorient Expres patří po textařské stránce bez nadsázky k tomu nejlepšímu, co se u nás od sametové revoluce objevilo.

Texty jsou také silnou doménou Bonuse, jenž loni vydal Náměstí míru podle hudebních kritiků domácí desku roku.

Ze Slovenska na Votvírák přijede Majk Spirit, vítěz Slovenského Slávika jako Objev roku. Nebo Vec. Jedni ze zakladatelů slovenského rapu po čtyřech letech vydávají novou desku. A představí ji právě na Votvíráku.

Spojení živé hudby s hip hopem

Jedním z nejpozoruhodnějších počinů letošního Votvíráku ale bude právě spojení živé hudby s hip hopem á la Parago Union. Jejich band totiž nacvičil repertoár dohromady šesti různých hiphopových uskupení.

Kapela tak postupně vystoupí s b-boy funk projektem Champion Sound, Prago Union, s energickými MC Geyem a DJ Fattem, slovenskou Mojou rečou a s Majkem Spiritem. Toto netradiční medley Votvírák zažije v pátek od 19.30. Dál letos na Votvírák přijede mimo jiné Strapo, který se po vážné dopravní nehodě vrací na scénu. Svoje premiéry si na festivalu odbudou Oliver Lowe, Lipo nebo slovenská supergrupa Gramo Rokkaz.