V sobotu a v neděli probíhal na pódiu program odkazující na kulturu Země vycházejícího slunce. Divadelním představením předcházel zajímavý úvod.

„Hru, kterou vám budeme hrát, hráli v Japonsku před stovkami let herci bohatým měšťanům a také samurajům. Ti měli přesně předepsáno, jak se mohli smát," vysvětluje jeden z herců a předvádí hlubokým hlasem pronikavý smích s přesně odpočítaným množstvím slabik. „Herec ale musel být velmi opatrný, aby samuraje nerozesmál příliš. Pokud by se tak stalo, samuraje by tím zneuctil a mohl by jím být na místě popraven," dodává šokovaným divákům.

A skutečně divadelní hra o pánovi a sluhovi, která následuje po úvodním referátu, je úsměvná „tak akorát", člověk se za břicho rozhodně nepopadá. Nicméně to je japonská kultura taková, jaká tehdy skutečně byla, čeští herci z divadla Kjógen původní text doslovně přeložili do češtiny. Diváci je za to odměňují bouřlivým potleskem.

Jako ve filmu Kill Bill

Podobný úspěch se svým číslem zažívají i samurajští bojovníci s mečem, kteří na pódiu přesnými údery přetínají rákosové rohože. „Neskutečné, připadáme si jako ve filmu Kill Bill," komentuje vystoupení šestnáctiletý Tomáš z hloučku přihlížejících teenagerů. „Je určitě skvělé, že se takové akce konají, Češi by se mohli z japonské kultury některým věcem přiučit," zamýšlí se Satoši Watabe, Japonec žijící dlouhodobě v České republice, který se na Japan Fair vypravil s přítelkyní.

Další zajímavou části programu bylo i skládání origami, které předváděl známý origamista Ondřej Cibulka. „Pokoušeli jsme se také ustanovit rekord ve skládání malých jeřábů na památku obětem tragédie ve Fukušimě, ale většina lidí si svá díla odnesla domů, takže se to bude těžko dokazovat," říká s úsměvem Cibulka.

Nakoupit jste si tu mohli i tradiční japonské výrobky, kromě tradičního sushi měl úspěch i čaj mača nebo sezamové kuličky. Nyní se Galerie Harfa připravuje na další zajímavou akci, tentokrát to bude turnaj v hraní na Xboxech, který je naplánovaný na 22. a 23. března.