Jandák kámen náhodou objevil při jedné z cest na Slovensko v roce 1980, spatřil jej při stavbě silnice mezi sutí. „Rozhodl jsem se jej zachránit. Měl jsem tehdy kombíka Ladu, naložil jsem jej do kufru. S manželkou jsme kámen doma očistili a dali si jej ložnice. Byla v něm ale zvláštní síla, začaly se nám dít nedobré věci. Uložili jsme jej proto raději do zahrady,“ vypráví Jandák.

Za normalizace se nikdo nechtěl obnovou zdevastovaných památek zabývat. Později pátrání po původu náhrobku přivedlo Jandáka k Tomáši Jelínkovi, který za pomocí odborníků původ hřbitovní kámen odhalil. Pohřbena pod ním byla 20. dubna 1773 na hřbitově v Rusovcích žena jménem Chaje, dcera Lejba. Zemřela pravděpodobně velmi mladá.

“Dnes je mi líto, že mě kámen opouští, ale všechno má své dané místo a vrátí se tam, kam patří,“ dodává Jandák.

Spolek Omnium vápencový kámen v úterý slavnostně předal Židovské náboženské obci v Bratislavě za účasti jejího předsedy Tomáše Sterna, přítomen byl i český velvyslanec na Slovensku Tomáš Tuhý a starostka obce Rusovce. Stal se tak pátým celým náhrobkem, který se do Rusovců vrátil.

Náhrobek je nejstarším nalezeným ze hřbitova

“Tento náhrobek je doposud nejstarším nalezeným náhrobkem z tohoto hřbitova,” uvedl při předání Stern a ocenil iniciativu vrátit kus židovské historie na Slovensko.

Starostka Rusovců Lucia Tuleková Henčelová pak potvrdila příběh o židovských náhrobcích, kterými byly za komunistického režimu dlážděny cesty. Náhrobek je nyní umístěn na dvoře židovské obce. Až se v Rusovcích rozhodne o nové podobě památníku na zničený hřbitov, tak bude náhrobek převezen.

“Setkání v Bratislavě bylo úžasně pozitivní. Naše iniciativa se spojila s připomínkou hřbitova, kterou organizují lidé v Rusovcích a na bratislavské židovské obci,” uvedl za spolek Omnium Jelínek.

Projekt Hledání ztracené tváře židovských hřbitovů se snaží vrátit ztracené náhrobky na původní místo. Židovské hřbitovy ničil nacistický i komunistický režim, v letech 1938 až 1990 byly zdevastovány desítky těchto pietních míst. Většina náhrobků skončila jako stavební materiál. Jen malý zlomek z nich byl nalezen po celém území Česka i Slovenska.

Projektu mohou přispět i čtenáři Deníku. Pokud máte doma staré fotografie židovských hřbitovů nebo dokonce víte o nějakých zatoulaných náhrobcích, tak je nahrajte do kontaktního formuláře na webu bejtolam.cz nebo napište na info@omniumos.cz. Stačí udělat fotku mobilem a poslat pár řádků, třeba tak pomůžete vrátit drobné historické památky na své původní místo.