Malé tanečnice a tanečníci přijeli do Prahy ze středočeské obce Kamýk nad Vltavou a přihlížejícím divákům předvedli několik tanečních choreografií. Vystoupení se nesla na lidové notě, zazněly i známé vánoční koledy, na které tanečníci rovněž zatancovali. Kamýček není pro návštěvníky Staroměstských trhů žádnou novinkou. Soubor zde vystupuje pravidelně již několik let. Vedoucí Kamýčku Jarka Špačková tak už rozhodně má na co vzpomínat.

Pokolikáté vystoupil Kamýček na trzích na Staroměstském náměstí v Praze?

Za poslední čtyři roky zde vystupujeme na velikonočních i vánočních trzích. Když se to sečte, tak jsme tu dnes asi posedmé.“

S jakým programem ve středu váš soubor vystoupil?

Tanečnice a tanečníci předvedli figurální tance na lidové písně, a protože je pár dnů před Štědrým dnem, tak také vlastní choreografie na písně vánoční.

Jak dlouho jste tato vystoupení nacvičovali?

Nové choreografie se učíme vždy od začátku roku, tedy od září. Letos tomu nebylo jinak. Zkoušky máme každý týden, protože je potřeba všechny tance pořádně natrénovat.

Kolik členů váš soubor vlastně má?

Folklorní sdružení Kamýček se dělí na tři skupiny: Děti do šesti let tvoří Minikamýček, dětský soubor do patnácti let se jmenuje Kamýček a dospělí tanečníci se nazývají Kamýčan. Celkem máme v současnosti přes padesát členů.

Mohla byste se se čtenáři podělit o nějakou kuriózní situaci, která se vám během těch let, co vystupujete pravidelně na Staromáku, přihodila?

Pamatuji si například, že předloni se s námi chtělo vyfotit devět cizinců z různých zemí Rusové Poláci, Japonci, Arabové, Němci, Francouzi a Američané. To bylo velmi zajímavé, ale určitě ne nepříjemné. Také si vzpomínám na příhodu, kdy se při nástupu na živý betlém jedné tanečnici zachytilo dřevěné ramínko na prádlo za přehoz přes ramena. Celou dobu vykonávala sekaný pohyb, aniž by si toho všimla. Ani diváci si nevšimli jen já (směje se).

Také si vzpomínám, že jednu zimu jsem měla opravdový strach o děti, kterým hrozilo doslova ušlapání. Naše vystoupení bylo na řadě hned po rozsvícení stromečku. Když se stromek rozsvítil, davy se valily jako vlna ke stromku blíž a blíž. Málem smetly i naše malé tanečníky. Ještěže naši dospělí tanečníci měli s sebou jako rekvizity hrábě a kosu (dodává s úsměvem).

Je nějaký rok, na nějž nejraději vzpomínáte?

„Na všechna vystoupení se vždy těšíme, protože veškerá organizace kolem je velmi dobře zajištěná. Pracují zde příjemní lidé. Často se mi během různých vystoupení stává, že zvukař je morous a moderátor žene tanečníky honem, honem. Ale tady ne. Vše probíhá v klidu a pohodě a ještě se společně zasmějeme.

Jaké vnímáte ohlasy na vaše vystoupení?

Divákům se líbí česká polka, veselé tance, zkrátka, když to „pěkně šlape“. Lidová hudba a lidové tance se líbí, což dokazuje i to, že jsme často zváni na různorodé akce.

Michaela Rozšafná