Odpoledne i večer sem proudily tisíce lidí, nechyběly rodiny s dětmi a psi. Hudba přiměla k tanci pod pódii dokonce i řadu alkoholem notně znavených bezdomovců. Na rozdíl od jiných podobných akcí byl totiž vstup zcela zdarma. "Přišly určitě tisíce lidí, ale neodhadnu, zda jich je pět, deset nebo 15," řekl organizátor festivalu David Gaydečka. "Přesně to nezjistíme, protože nevybíráme vstupné," konstatoval.

Festival začal již ve čtvrtek 21. června 2007 řadou koncertů ve 20 pražských klubech v rámci oslav mezinárodního Svátku hudby. "Podle kapacity klubů a jejich zaplnění odhadujeme, že do nich přišlo šest až osm tisícovek návštěvníků," vyčíslil Gaydečka. Nápor návštěvníků 23. června byl dokonce takový, že v jednom okamžiku nepustili ze schodů z ostrova bubeníky z projektu Tam Tam Batacuda pochodující při hraní na Janáčkovo nábřeží. "Chvíli dokonce nemohly projíždět tramvaje, řešili jsme to s městskou policií," uvedl Gaydečka.

Hlavní dění se odehrávalo na Střeleckém ostrově

Hlavní festivalová scéna vyrostla na Střeleckém ostrově, druhé pódium zde pořadatelé vyhradili etnické hudbě a folku. Jazzovou scénu již tradičně organizátoři umístili na Slovanský ostrov, na Dětském ostrově se hrál hip hop. Začínající kapely se představily na Janáčkově nábřeží, z něhož byla odkloněna doprava a místní stromořadí se proměnilo v přírodní galerii.

Snímky z předchozích ročníků přehlídky zde vystavoval fotograf Ivan Prokop. Na rozdíl od předchozích ročníků letos chyběly věhlasné kapely typu britských Placebo, hlavní hvězdy loňského ročníku. Posluchače roztančily například písně francouzsko-alžírského projektu Madioko et Rafika i maďarské kapely Fish!. Velký aplaus vzbudil také zpěvák nizozemské kapely Electric Fans zejména za akrobatické výkony, když přímo při svém setu na pódiu poskakoval se šňůrou od mikrofonu použitou jako náhražku švihadla.

Prší? No a co

Posluchačům nevadil ani hustý liják, který brzy odpoledne rychle vyhnal demonstrující odboráře z nedalekého Václavského náměstí. "Při Monice Načevě, která zrovna s Michalem Pavlíčkem hrála výbušnou dynamickou muziku, lidi jenom roztáhli deštníky a v pohodě si to užili," dodal Gaydečka. Podle pořadatelů se přehlídka United Islands of Prague již stala tradicí a posluchači se za rok mohou těšit na její příští ročník.