Multiinstrumentalista Ólafur Arnalds, známý tuzemskému publiku jako člen multižánrového dua Kiasmos, se po třech letech vrací do Prahy s novým projektem v rámci světového turné All Strings Attached.

Do Velkého sálu Lucerny zavítá dnes a představí zde nový materiál nazvaný Re:member. Doprovodí ho smyčcové kvarteto.

Metalový bubeník

Rodák z malého města Mosfellsbær na západě Islandu vystudoval klavír a poté si vyzkoušel na několik let roli metalového bubeníka.

Ólafur Arnalds* Dnes 12. října
* Velký sál Lucerny Praha

Ke klavíru se ale nakonec vrátil a přidal k němu elektroniku, smyčce a samply. V roce 2007 debutoval albem Eulogy For Evolution, hudebním přemítáním o zrodu a smrti, na kterém se poprvé představil jako výrazný skladatel podmanivé neoklasické hudby s artrockovým gestem. Arnaldsova alba a EP tak měla vždycky také filmové ambice. Dalším logickým krokem byl jeho přechod ke komponování soundtracků.

Hunger Games

Vznikla tak hudba k filmům jako Another Happy Day a především The Hunger Games. Za hudbu k britskému televiznímu seriálu Broadchurch obdržel prestižní cenu BAFTA.

Po této zkušenosti zformoval v roce 2009 elektronický techno-projekt Kias-mos, společně s Janusem Rasmussen z islandské skupiny Bloodgroup. Na podzim roku 2014 jim vyšlo eponymní debutové album.

Self-playing klavír

Ve svém novém projektu All Strings Attached si Arnalds pohrává s novým prvkem, který doposud ve své hudbě nevyužíval, a tím je generativní hudba. Poslední dva roky jeho tým vyvíjel tzv. self-playing klavír, který je zároveň kompozičním nástrojem i inovativním prvkem živého vystoupení.

„Tyto dva speciální klavíry jsou pro mě součástí kreativního procesu, který mě nutí vyzkoušet nové a často překvapující věci. V živém vystoupení hrají právě tyto nástroje stěžejní roli, a to zejména kvůli jejich generativnímu charakteru když na ně hraji, pokaždé je to jiné. Každé vystoupení je jedinečné,“ dodal Arnalds.

Zdroj: Youtube