VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Irena Obermannová: nikoho se neptám, co mám dělat, jsem už velká holka

/ROZHOVOR/ Podzimní televizní program nabízí divákům a zejména divačkám nový seriál Trapný padesátky, pod nímž je podepsána scenáristka Irena Obermannová. Během léta jí vyšla i nová kniha, detektivka Dobré duše, originální příběh se šachovou zápletkou. Jeho hlavní hrdinka si neustále přehrává partie v hlavě i na tabletu, pár let strávila na psychiatrii, nesnáší doteky cizích lidí, nerozumí vtipům a láska jí vůbec nic neříká.

18.9.2017
SDÍLEJ:

spisovatelka Irena ObermannováFoto: Martin Divíšek/Deník

Hrajete šachy?
Vím, jak se táhne, ale nehraji.

Jak vás tedy napadlo udělat hlavní hrdinkou vašeho nového románu geniální šachistku?
Postava je inspirována mojí dcerou Rozálií, které je dnes třicet dva let. Od čtyř hrála šachy, v deseti letech byla českou mistryní. V současnosti se věnuje režii dokumentárních filmů, ale díky ní jsem se v šachovém prostředí trochu pohybovala, hrávala jako dítě i s nejlepším současným českým šachistou Davidem Navarou, o kterém natočila později film Velmistr. Ten dokument mě také dost ovlivnil, je v něm krásně vidět myšlení něžného šachisty.

Příběh Dobrých duší rámuje pravidelně se opakující motiv tahů, jakási pomyslná partie vypravěčky s vrahem. Přiznám se, že jsem se snažila hledat v nich souvislost či klíč, a do poslední chvíle jsem nevěděla, zda nejde jen o pouhé ozvláštnění…
To jste hledala správně, v této knížce ovšem ještě není souvislost přímá, spíš jde o šachovou metaforu. Ale v dalších knížkách o mé detektivce Alici Šíma bych ráda, aby klíč v partii byl. Bude těžké to vymyslet, mimo jiné i proto, že tomu většina čtenářů nebude rozumět. Musím najít nějaký srozumitelný způsob.

Takže plánujete další díly?
Ano, plánuju. Samozřejmě, že i s kriminální zápletkou, to by pak nebyla správná detektivka.

Celý příběh je nazírán optikou dívky s Aspergerovým syndromem a proložen jejími postřehy i způsobem myšlení, včetně nepochopení běžných vztahových situací a neobvyklých reakcí na ně. Dneska se autisté coby hlavní postavy objevují v umění poměrně často, čím to?
Možná je to proto, že jsme všichni tak trochu autisté a bude hůř. Myslím, že takzvaná normalita dostává poněkud zabrat, přestává být jasné, co je a co není normální. Lidé začínají víc chápat a respektovat odlišnosti, protože ji kolem sebe vidí hodně a často.

Vaše starší dcera Rozálie navštěvovala Osmileté gymnázium Buďánka, dnešní Mensa gymnázium, kde děti s Aspergerovým syndromem běžně studovaly. Vy sama jste tam učila. Dá se i tady najít inspirační zdroj?
Jistě. Děti a lidé s vysokou inteligencí to často mívají v životě těžké, jsou obtížně zařaditelní, těžce zvládají instituce, vybočují, jdou si po svém. Na škole bylo hodně výrazných osobností a mě vždycky bavily, hodně z nich chodívalo k nám domů. Byli to nádherní magoři.

Buďánka byla založena pro nadané děti, které si však často ve svém životě nesou poruchy, jež jim znemožňují splynutí s většinovou a „zprůměrovanou“ společností. Je genialita skutečně tak omezující?
O tom právě mluvím, čím průměrnější nebo řekněme normálnější okolí, tím hůř pro geniálního nebo nadprůměrně inteligentního jedince. „Normální” bývají považováni za ty, co jsou v pořádku a kdo je převyšuje, je ten „vadný.“

Ve své knize řešíte nejen šachy, ale rovněž relativitu dobra a zla. Souvisí téma s něčím, co jste minulý rok ve svém životě reálně prožila?
To ani ne, spíš s tím, čím se zabývám celý život, nad čím často přemýšlím. Jaký smysl dává být dobrý…

A k čemu jste došla? Jsou Dobré duše jakýmsi pomyslným shrnutím vašeho celoživotního výzkumu?
Nevím, jestli bych knihu nazvala přímo výzkumem, ale jsou věci, o kterých člověk stále přemýšlí, a ať chce, nebo nechce, pořád je má kdesi v mysli přítomné.

PŘEDCHOZÍ
1/3
DALŠÍ

Autor: Ilona Smejkalová

18.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Terénní pracovnice bezdomovcům nosí jídlo i oblečení
11

Terénní pracovnice denně pomáhají lidem bez domova. Nacházejí i mrtvé

Videosouhrn Deníku – 9.–10. prosince 2017

Kohák se klouzal a farář žehnal raketám: Prohlédněte si nejlepší videa víkendu

Lidé budou psát dopisy na podporu nespravedlivě pronásledovaných

Organizace Amnesty International (AI) dnes v pražském Centru současného umění DOX zahájí další ročník maratonu psaní dopisů na podporu nespravedlivě vězněným a pronásledovaným. V Česku se akce koná už podvanácté. Smyslem kampaně je vytvořit tlak na vlády a jiné autority, které mohou situaci řešit. Maraton začíná symbolicky 10. prosince, kdy se po celém světě připomíná Den lidských práv, potrvá do 18. prosince.

Kateřina Peštová: Zastupitelkou jsem se stala až po přepočtení hlasů

/ROZHOVOR/ Pražský deník našel zastupitelku v Praze 10, která má podobnou zkušenost jako středočeský poslanec Martin Kupka (ODS), který získal svůj mandát až po přepočtení volebních lístků Ústavním soudem. Zastupitelka Kateřina Peštová (ČSSD) se v roce 2006 nedostala do zastupitelstva Městské části Praha 10 jen o pár hlasů. Po přepočtení hlasů mandát nakonec získala

Tak trochu drahé parkování v areálu nemocnic. Na Bulovce i šest stovek za den

Parkování v areálu pražských nemocnic může vyjít hodně draze. Během dne, kdy nemocní podstupují nezbytná vyšetření, je či jejich blízké může parkování vyjít i na částku přesahující 600 korun. Nemocnice přitom argumentují tím, že vysoká cena má zabránit tomu, aby se z nemocnic stala parkoviště, které by využívali např. mimopražští řidiči. V pátek o tom jako první informoval server Echo24.

Pražští záchranáři chtějí otevřít pět nových výjezdových základen. Do roku 2020

Pražská zdravotnická záchranná služba chce do roku 2020 otevřít až pět nových výjezdových základen, kvůli zhoršené průjezdnosti v některých částech metropole. Sanitky v současné době vyjíždějí  k případům z dvaceti míst. V pátek o tom informovala tisková mluvčí pražských záchranářů Jana Poštová. Pražská záchranná služba v těchto dnech slaví 160 let od založení.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT