Ojeho zahájení se ve středu 20.února postará Divadlo Alfred ve dvoře, které festival vroce 2003vzastoupení Šárky Havlíčkové iniciovalo.

„První ročník byl takovou malou nenápadnou přehlídkou premiérových představení našeho divadla, která se nám během pěti let rozrostla pod rukama,“ uvedla Havlíčková. „Postupně se knám přidaly další prostory vPraze, které stejně jako Divadlo Alfred ve dvoře podporují progresivní uměleckou tvorbu a unikátní autorské projekty,“ doplnila.

Vletošním roce se Malá inventura rozšířila do takové podoby, která se stala ojedinělou jak po dramaturgické linii, tak vrozsahu zapojených scén (Experimentální prostor Roxy, Divadlo Ponec, Divadlo Archa, Nablízko, Bio Oko, Minor, Rock Café, České muzeum hudby, Divadlo Duncan Centre, La Fabrika).

Své nejnovější projekty vnich během čtyř dnů uvedou již známí autoři jako Vojta Švejda, Ondřej David, Marta Ljubková, Marta Trpišovská či držitelka Ceny Sazky 2007Ioana Mona Popovici. Ztvůrčích uskupení se mohou příchozí těšit na Skutr, Antena group, Krepsko, Gote, Stage Code nebo divadlo HoMe. Zhlédnou také taneční choreografii od držitelů Ceny Jarmily Jeřábkové2007.

„Malá inventura je jakýmsi živým katalogem představení, která si knám jezdí vybírat dramaturgové divadel a festivalů od nás ize zahraničí,“ informovala Michala Pohořelá, koordinátora projektu Nová síť, která je letos poprvé pořadatelem celé akce. Zaštiťuje inavazující celoroční putovní festival Velká inventura, který je založen na spolupráci sregionálními partnerskými organizacemi. „Ty si právě znabídky nových titulů Malé inventury sestavují svůj regionální program, který obohacují olokální aktivity,“ podotkla Pohořelá.

Souběžně se zahájením festivalu Malá scéna budou spuštěny webové stránky www.novasit.cz, které budou do budoucna sloužit jako obsáhlá databáze informací, kontaktů a projektů zoblasti současné autorské scénické tvorby. Vyjde itrojjazyčná publikace snázvem Divadlo po rekonstrukci, která nabídne přehled míst, vnichž jsou současné scénické projekty uváděny.