Zvuková smršť vypukne v sobotu 20. září v pražské Aréně HC Sparta.

Iggy & The Stooges inspirovali spolu se souputníky MC5 či New York Dolls celou pozdější punkovou scénu a na Popův zásadní, stylotvorný vliv se odvolával i David Bowie. Ačkoliv zpěvák loni oslavil šedesátku, nečekejte žádný krotký pamětnický koncert. Věčný divoch, který se proslavil nekompromisně syrovou hudbou a sebedestruktivními vystoupeními, kdy zpíval s krvácejícími ranami po těle, stále dokáže jet nadoraz a bez brzd.

Iggy Pop, vlastním jménem James Österberg, se narodil 21. dubna 1947 v michiganském Muskegonu a k rock‘n‘rollu přičichl jako bubeník několika lokálních kapel. Podle jedné z nich, Iguanas, zvolil i pseudonym Iggy. Výraznějšího úspěchu dosáhl, až když v roce 1968 založil kapelu The Stooges (původně zvanou Psychedelic Stooges), postavil se za mikrofon a inspirován Jimem Morrisonem z The Doors se začal chovat k publiku i sobě co nejopovržlivěji.

Během zuřivých vystoupení The Stooges se Iggy plazil po pódiu pokrytém střepy, skákal do publika a často na fanoušky plival i zvracel. Těm se to kupodivu líbilo. Rozčarováni zvětrávajícími ideály hnutí hippies ocenili, stejně jako pozdější punková generace, Popovo antihvězdné vystupování a drsné skladby jako „1969“ či I Wanna Be Your Dog.

Sebezničující životní styl, vyčerpávající koncerty a příval drog a alkoholu nemohla kapela vydržet dlouho. Iggyho kariéru na několik let zastavila drogová závislost, baskytarista Dave Alexander zaplatil životem.

Zpět na scéně

K nečekanému setkání po letech došlo v roce 2003, kdy se Iggy rozhodl se zásadními členy The Stooges, kytaristou Ronem a bubeníkem Scottem Ashetonovými, natočit pár písní pro svoje album Skull Ring. V roce 2005 následovala festivalová vystoupení, při kterých si staří ranaři dokázali, že to mezi nimi stále jiskří. Zesnulého baskytaristu Dava Alexandra nahradil Mike Watt, někdejší člen kapel The Minutemen a fIREHOSE.

Plnohodnotné comebackové album The Weirdness vydali The Stooges loni a ačkoliv se setkalo s rozpačitým přijetím, ohlasy na koncerty jsou převážně dobré. Pražská zastávka punkových věrozvěstů každopádně slibuje víc než jen „výchovný koncert“ a doplnění základního rockového vzdělání.

TOMÁŠ S. POLÍVKA

Časový harmonogram

19:00 Vypsaná fiXa
20:00 Visací zámek
21:00 Iggy Pop&The Stooges