První, Stop Zevling, se koná už poosmé. Stojí za ním parta kolem zdejšího nadšence Vojtěcha Havlovce a o příštím víkendu 13. a 14 září nabídne hudbu, sport, duo komiků, tržiště s ručně vyráběnými předměty i program pro rodiny s dětmi.

Asi nejvýraznějším jménem programu jsou osobnosti pražské hiphopové scény: rapper a básník za mikrofonem La4, který už od 90. let vystupuje s jednou z nejrespektovanějších českých postav za mixážními pulty DJem Wichem. V Plechárně na Černém mostě vystoupí příští sobotu od 21 hodin.

Poslední ročník Street for Art

Jen pár dní nato, od 18. do 24. září, se pak na Černém Mostě v Centrálním parku 
u metra Rajská zahrada uskuteční sedmý a poslední ročník festivalu Street for Art.

Letos se na něm objeví například romští rappeři Cincinaty, alternativní písničkář a držitel ceny hudebních kritiků Bonus se svým novým projektem Člověk pokrokový, Bratři Orffové, ale také řada místních hudebních uskupení. Součástí festivalu bude i konference Praga Caput Cultura, na níž se potkají mezinárodní odborníci na otázky rozvoje města.

Vojtěch Havlovec, zakladatel festivalu Stop Zevling: Když jsem v osmnácti začínal, ani jsem nedoufal, co jednou 
z této akce může vyrůst

VOJTĚCH HAVLOVEC. Muž, který oživil kulturní dění na sídlišti Černý Most. Jeho festival Stop Zevling se z Prahy rozrostl i do Ostravy a Plzně. Nejbližší, osmý ročník se koná za týden a je oficiální součástí oslav 20. let Prahy 14.Příští sobotu a neděli se na sídlišti Černý Most koná festival Stop Zevling. Ptali jsme se jeho zakladatele Vojtěcha Havlovce.

Máte před sebou už osmý ročník. Co vás ale úplně na začátku přivedlo k tomu dělat festival právě na sídlišti?

Na Černém Mostě jsem vyrůstal a přišlo mi, že se tady pro generaci mladších lidí nic neděje. Že by sice město chtělo, ale neumí s tím příliš pracovat. Menší akce jsme si pár let předtím dělali už sami, tak jsme chtěli uspořádat jeden větší sportovně-kulturní den. Vůbec jsme nedoufali, že se to jednou rozroste v takovýto festival.

S festivalem jste začínal v osmnácti letech, jak jste se tehdy popasoval s řešením veškeré pořadatelské byrokracie a formalit?

Vůbec jsem o tom neměl páru (směje se). Dostali jsme tehdy dotaci od nadace rozvoje občanské společnosti, kterou tehdy zaštiťovala Nokia, prošel jsem nějakým školením dobrovolnictví a zbytek věcí za mě v podstatě napsali, když jsem přišel na úřad. Teď už to samozřejmě dělám sám.

V čem se nadcházející osmý ročník liší od těch předchozích?

Například v tom, že úplně mizíme z pole, kde jsme byli poslední tři roky, začal se tam totiž zřizovat lesopark 
V Čeňku. Za to jsme my tady na Černém Mostě rádi, protože jde o lesopark celopražského významu, který bude mít 16 hektarů. Letos jsme na ploše soukromníka, takže nám město nemůže pomoci třeba s posekáním trávy - to si děláme sami a je to tak trochu návrat k undergroundovým kořenům této akce. Jiné je určitě také to, že letos jsme festival poprvé rozdělili na dva dny. Na sportovní 
a streetovou část a na část pro rodiny s dětmi, takzvaný Family Jam. Poprvé také budeme mít Zevlmarket, což je prodej designových doplňků českých návrhářek oblečení, šperků. Druhým rokem pak bude součástí festivalu stand up comedy Na Zevláka, kterou letos dělají Dominik Heřman a Petr Vydra. Další novinkou budou různé nafukovací atrakce.

Festival je na první pohled cílený hodně na mladé lidi. Je v programu něco, co byste doporučil 
i středním a starším generacím?

Rozhodně třeba funk-rocková kapela Lonely Virgin Robots, která hraje v sobotu od šesti hodin na hlavní scéně v Plechárně. Stand up podle mě taky může bavit všechny generace. A na Zevlmarket může klidně tatínek přijít koupit ženě nebo dceři dárek, který bude jiný, než najdete běžně v obchodech. 
V neděli tady pak budeme mít rodinný program, na kterém jsou samozřejmě rodiče a prarodiče s dětmi vítáni.

Stop ZevlingKoná se o příštím víkendu - 13. a 14. září - na sídlišti Černý Most.

Festival je rozdělen na několik částí - Sport Jam v areálu ZŠ Vybíralova nabídne návštěvníkům v sobotu možnost za hudebního doprovodu DJs zahrát si fotbal, streetball, nohejbal, petanque, ping pong a další sporty.

Hlavní hudební program v sobotu proběhne pod názvem Street Jam 
v areálu Plechárny: 16.00-17.00-DJ Lil Rowa, 17.00-18.00-DJ Kolack, 18.00-19.00-Lonely Virgin Robots, 19.00-20.00-Pharaoh Galactic + WS, 20.00-21.00-U-Cee & Boldrik, 21.00-22.00-La 4 a DJ Wich.

Návštěvníci se mohou těšit také na program v místním skateovém parku, stand-up comedy Petra Vydry a Dominika Heřmana Lva Na Zevláka, Zevlmarket nebo graffiti exhibici na Grafficon Zone.

Nedělní program se od desáté hodiny ranní odehraje v duchu tzv. Family Jamu pro rodiny s dětmi.

Vstup na celý festival je zdarma.

David Kašpar, zakladatel festivalu Street for Art: Splnili jsme všechny naše cíle. Teď můžeme s dobrým pocitem skončit

Pár dní po festivalu Stop Zevling se na Černém Mostě bude konat další velká (nejen) kulturní akce. Trvá celý týden, od 18. do 24. září. Festival Street for Art. Na rozdíl od prvně jmenované akce se na Černém Mostě koná teprve podruhé.


V předchozích ročnících se totiž snažila o oživení Jižního Města, odkud se přestěhovala právě na Černý Most. Druhý ročník zde a celkově sedmý bude zároveň poslední. Ne proto, že by se festivalu nedařilo. Naopak, proto, že jeho pořadatelé si prý splnili všechny cíle, které si při zakládání akce dali.

DAVID KAŠPAR. Pochází ze Strašnic. Několik let se prostřednictvím festivalu Street for Art snažil o rozvinutí kulturního života na sousedním Jižním Městě, vloni se s akcí přestěhoval na Černý Most, kde také vede volnočasové centrum Plechárna.Více 
o tom muž, který je u Street for Art od začátku, jinak též ředitel kreativního a volnočasového centra Plechárna nebo zakladatel sdružení Tolerdance stojícím za festivalem Babí léto v Bohnicích (také to se koná za nedlouho - 13. září), David Kašpar.

Začínáte čtyři dny po festivalu Stop Zevling ve stejné části města, obě akce podporuje také radnice Prahy 14, lze říct, že se 
i vzájemně podporujete?

Ano, jsme sousedské akce, na kterých se místní potkávají. I když rozdíly samozřejmě jsou, Stop Zevling je zaměřen spíše na mladší publikum a teenagery. Součástí programu jsou volnočasové 
a sportovní akce. My jsme zase spíš umělecký festival zaměřený spíše trochu na náročnějšího diváka.

Zeptám se vás stejně jako Vojtěcha Havlovce. V čem je letošní ročník vašeho festivalu jiný oproti předchozímu?

Jiný je hlavně v tom, že je poslední. Je na konci své mise a na rozdíl od předchozích ročníků se v něm poprvé daří propojit provázanost s místními komunitami, které se aktivně podílejí na tvorbě festivalu. Zároveň s úřadem z městské části, který festival podporuje a podílí se na jeho přípravě, a v neposlední řadě jsme propojeni s magistrátem hlavního města Prahy, který nás také jednak podporuje a zároveň pořádá mezinárodní konferenci o městotvorném významu kultury.

Takovou podporu jste dříve neměli?

Měli jsme podporu finanční, ale nikoli partnerskou. Proto můžeme prohlásit, že naše mise je u konce. Protože se nám podařilo splnit cíle, které jsme si před sedmi roky dali. Městská část si uvědomuje význam kultury ve svém místě.

Co si můžeme představit pod tím, že se úřad stane partnerem akce? Jaká je výhoda oproti tomu, když akci „jen" podpoří?

Znamená to, že se podílí na přípravách festivalu od počátku. Pomáhá se zábory, zajišťováním lokací, zaměstnanci úřadu se účastní třeba konference, podílejí se na propagaci… Je to mnohem víc, než když vás „jen" podpoří finančně, za což jsme ale samozřejmě také moc rádi. Podařilo se nám, že se tento původně alternativní, okrajový festival stal součástí oficiálních městských oslav Prahy 14, což je důkaz, že tady akci berou za svou. To se na Jižním Městě, kde jsme začínali, bohužel nikdy nepovedlo. Festival tam sice finančně podpořili, ale nikdy ho nevzali za svůj.

Měli jste ještě nějaké další cíle, které jste si před těmi sedmi lety dali?

Asi nejdůležitějším cílem bylo, že se nám téma významu lokální kultury podařilo dostat a povýšit na metropolitní úroveň. Podpora lokální kultury je totiž jedním 
z hlavních cílů, který teď definuje nový strategický plán Prahy. Dál nás hodně těší zapojení místních obyvatel do programu, což se nám méně či více dařilo… spíše méně. Ale letos to konečně vyšlo naplno.

Které z místních komunit se do programu letos zapojí?

Budou se tady prezentovat výstupy hned sedmi různých komunit, které v jednotlivých lokalitách vznikají. Je mezi nimi například storytelling, což je dokumentární divadlo, které vzniká přímo pro festival. Pak třeba kapela Cincinaty, což jsou místní děti z „Čerňáku", které společně s Bonusem celý rok připravovaly hudební projekty. A další a další.

Částečně jste zmínil, že zdaleka ne vždy se vám takto dařilo, hlavně, když se festival konal na Jižním Městě. Měl jste tehdy chuť se vším seknout?

Měl. Těžko se o tom povídá, ale když necítíte odezvu, energie samozřejmě ubývá.

A to se dělo na Jižním městě?

Upřímně řečeno, to byl důvod, proč jsme odtamtud odešli. Nedůvěra radnice 
v naše aktivity byla tak velká, že způsobila naše ochabnutí.

Vy jste původem z Jižního Města?

Ne, jsem ze Strašnic. Ale Jižní Město bylo nejbližší okrajovou částí, proto mě lákalo něco tam změnit.

Když teď festival končí, co od vás můžeme čekat dál?

Ještě moc nevím. Působím na Praze 14 jako ředitel příspěvkové organizace Plechárna, zde zůstanu a věřím, že ideje festivalu se institucionalizují právě do tohoto prostoru, do kulturního domu Kyje a do dalších aktivit v městské části.

Má sídliště na Černém Mostě prostor pro další kulturní akce 
v rozsahu, jako je váš festival?

Prostor tady určitě je 
a budu rád, když se toho někdo chopí. I když možná ještě radši bych byl, kdyby se tady dělo více menších akcí než jedna obrovská. Zkrátka, aby tady pořád něco bylo a žádný Street for Art už nebyl vůbec potřeba.

Zmínili jsme vaše spojení s Plechárnou. Na co byste do tohoto volnočasového a kreativního centra lidi, třeba i z opačné části Prahy, pozval?

V pondělí 15. září až do konce roku zavíráme a budeme zateplovat. Čili, kdo chce vidět Plechárnu ještě před zateplením v její ryzí podobě, ať přijde na kafe. Pak zase od ledna budeme fungovat a provoz může být díky zateplení celoroční. Navíc otevřeme i druhou sportovní halu, takže vznikne prostor pro další aktivity.

Street for ArtKoná se od 18. do 24. září na Černém Mostě v Centrálním parku u metra Rajská zahrada.

V rámci festivalu se uskuteční kromě koncertů Bratří Orffů, lokálních Black Bridge Band nebo mladých Cincinaty i premiéra divadelního storytellingového představení Sídliště z plechu, výstava kurátorky Lenky Lindauerové, jejíž součástí se budou stávat i samotní návštěvníci, ale i site-specific procházky za skrytou mikrohistorií nebo pozoruhodnostmi Černého Mostu.

Součástí programu jsou i architektura a konference na související témata: ve čtvrtek 18 září od 17 hodin projednání Strategického plánu Prahy 14 s veřejností, v neděli 21. září od 10 hodin vycházka za architekturou Černého Mostu, první dva dny se pak koná velká konference o městotvorném významu kultury v Praze (registrace pro veřejnost je do 12. září).

Vstup na celý festival je rovněž zdarma.

Zdroj fotografií v rozhovorech: perifernisneni.cz