Současný dívčí idol si svůj pseudonym vybral poté, co se seznámil s tvorbou starého čínského básníka Li-Pa. Proč je hip hop v Čechách stále opomíjeným žánrem a jaký má názor na talentové pěvecké soutěže?

Nejen o tom se rozpovídal v našem rozhovoru.

Ještě před nedávnem vás kromě několika skalních fanoušků hip hopu nikdo neznal. Jak byste se představil lidem, kteří dosud na vaši tvorbu nenarazili?

Jsem šestadvacetiletý student estetiky na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, co jde právě do života a vydává desku, na které dlouho pracoval. K tomu dodělávám závěrečnou vysokoškolskou práci. Samozřejmě nesmím zapomenout, že jsem hudebník a textař.

Popovídejme o vaší hudbě. Hodně lidí ji srovnává se slovenským Rytmusem a českým Marpem. Nesnažíte se je trochu kopírovat?

Rozhodně ne. Jejich hudba je na rozdíl od té mé více agresivní. Marpo se věnuje bojovému umění, což se v jeho tvorbě hodně odráží. Rytmus pak zosobňuje jakýsi americký sen, jak má rapper vypadat podle západních měřítek. Ale touhle cestou jít nechci. Dělám to po svém. Trefuji se do politiky, ukazuji na problémy společnosti. To oni nedělají.

Třeba si jen uvědomují, že politici byli zvoleni občany naší země. Vy jako umělec žádný mandát od lidí nemáte…

Takhle to přece nemůžeme chápat. Každý z nás má právo se vyjádřit, kritizovat. K tomu žádné zvolení nepotřebuji. Kdybych přijal vaši představu za svou, pak bychom se ocitli spíše v autoritářském systému a ne v demokratickém prostoru.

Jen mám pocit, že je trochu v módě nadávat na vládu, ale zároveň nepřinášet žádná řešení. Umělec nadává, ale sám se pak do voleb bojí jít.

I jako umělec mám nějakou odpovědnost. Tím, že si dovoluji jít proti vládě, politikům, že kritizuji české politické poměry, tak tím si můžu zkomplikovat život. Otevírám se tím možné kritice. Ve svých textech se ale kritiky nevzdám. A vážně na to nepotřebuji být zvolený ve volbách.

Díky zvolení ale můžete politiku změnit zevnitř.

Zatím se na to necítím, ale rozhodně neříkám, že to jednou neudělám. Jsem ale přesvědčen, že je lepší, když člověk přinese do politiky zkušenosti z venčí.

Jak by podle vás tedy měla vypadat ideální společnost?

To rozhodně není jednoduchá otázka. Jsem ale přesvědčen, že by měla stát na principu solidarity. Ta byla v politikách evropských států, například těch skandinávských , zakořeněna a byla by ohromná škoda, kdyby byla nahrazena něčím jiným.

Vraťme se k hip hopu. Je to hudební styl převážně tvrdší a mužský. Vy se ale na koncertech můžete pochlubit zejména ječícími fanynkami, které div neomdlí, když jim podáte ruku. Nakolik jste skutečně nezávislý hip hopový interpret? Nejste spíš marketingovým produktem?

Tak to se musím ohradit. Mou novou desku sice vydává velké vydavatelství, ale musel jsem si ji od začátku do konce udělat sám, nebo s přáteli. Sám jsem na ni musel shánět peníze, vydavatelství mne v tom nepodpořilo. Pod albem nejsou podepsaní desítky autorů jako u popových interpretů. Deska vznikla díky mojí vůli. Srovnávat to s marketingovým produktem? Hloupost.

Proč hip hop není velkými vydavatelstvími podporovaný?

Protože si na sebe sám nevydělá. Jedinou výjimkou ze všech interpretů je právě Rytmus. Hip hop nehrají rádia, ani hitparády. Stále je to underground, kde interpretům vydělávají jen koncerty.

Zmíněný Rytmus je porotcem v nové talentové show Hlas ČeskoSlovenska. Jaký máte názor na podobné televizní pořady?

Stavím se k tomu kriticky. Soutěžící v těchto soutěžích žijí v iluzi, že jsou centrem pozornosti. To ale chvíli potom, co vypadnou nebo zvítězí, pomine. Jenže hudební průmysl, to je dlouhodobá, složitá práce. Proto pak ti zpěváci končí tam, kde končí.

Ze soutěžících v Hlasu se stávají celebrity. Nakolik se jako celebrita cítíte vy?

Já se jako celebrita necítím. S novou deskou se musím naučit pracovat s větším tlakem na mou osobu, s větší pozorností. Ale nějaká slavná osobnost? Do té mám vážně ještě hodně daleko.

Rapper Lipo

- vlastním jménem Jonáš Červinka se narodil 11. dubna 1986 v Liberci

- studuje magisterský obor estetika na Filozofické Fakultě UK

- zakládající člen kapely BPM (Básníci před mikrofonem)

- v dubnu mu vyšla první sólová deska s názvem Víc než hudba

- na albu pracoval přes dva roky

- kritika přijala album vcelku kladně, v prodejnosti se album probojovalo do první desítky

- na písni Ležím v tvé blízkosti spolupracoval se soutěžící Česko hledá Superstar Debbi

- vedle rapu se věnuje i tvorbě videoklipů, režíroval videa pro Tomáše Kluse, Debbi, Martu Jandovou či Marka Ztraceného

OČIMA AUTORA

Vlastní názor, nebo jen image?

Mladý rapper Lipo působí už na první pohled jako sebevědomý a rozumný mladý muž. I při rozhovoru s novinářem se snaží mít přehled a rozhodně se nebojí případných střetů. Je příjemné vidět, že nový idol dívčích srdcí přemýšlí nad celospolečenskými tématy a nebojí se prezentovat své názory. Je ovšem otázkou, nakolik jsou jeho veřejné postoje upřímné. Skutečně mu jde o dobro společnosti, jak tvrdí? Nespočítal si jen spolu s marketingovými stratégy, že dnes tolik módní nadávání na vládu může pomoci prodávat jeho novou desku? To ukáže až čas. Co si myslíte vy? Na vaše názory se těším na e-mailu.

vladimir.barak@denik.cz