„Pro mě osobně bude zmiňovaný koncert vyvrcholením Hurvínkových oslav - uskuteční se v pondělí 2. května, v den jeho životního jubilea," připomíná ředitelka Divadla Spejbla a Hurvínka Helena Štáchová, která mluví desítky let za Máničku a bábinku.

Jak jste koncert koncipovali? Určitě půjde o výjimečnou akci.

Říkala jsem si, že bychom měli přijít s něčím, co tu ještě nebylo. A napadlo mě, že další člověk, který se narodil v květnu a svou popularitou a slávou přesáhl české hranice, je Karel IV., jenž bude mít 700 let. Nakonec jsme se s našimi přáteli z vokální skupiny 4TET dohodli, že uděláme společný koncert k poctě největšího Čecha Karla IV. a nejmenšího Čecha Hurvínka Prvního.

Karel IV. na něm bude pochopitelně také účasten…

Ano, co by to bylo za oslavu o Karlu IV. bez Karla IV. Jsme velmi šťastní, že nám francouzské muzeum Grévin v Celetné ulici v Praze zapůjčilo nádhernou voskovou figuru Karla IV. v životní velikosti. Ono to vypadá velmi jednoduše, ale věřte mi, že jeho pracovníci byli velmi velkorysí. Jak jsem se dozvěděla od paní ředitelky muzea, tak se musí celá postava odstrojit, rozebrat na kousky, uložit do beden a za účasti bodyguardů bude každá z beden odvážena na místo jinou cestou. Je třeba vyvarovat se nebezpečí, že by ji někdo ukradl. Takže nahatý Karel IV. přijede do Fóra a teprve tam ho začnou postupně skládat a oblékat. Muzeum je navíc nesmírně velkorysé, protože uhradí veškeré náklady spojené s přepravou, ostrahou i pojištěním figuríny. Ovšem krásný Karel IV. bude dominantou a ozdobou koncertu.

Hurvínkova role bude ten večer jaká?

Ředitelka Divadla Spejbla a Hurvínka Helena Štáchová.Hurvínek se Spejblem i Máničkou budou pátrat po tom, v čem tkví ona velikánská síla a věhlas Karla IV. Ovšem Hurvínka v duchu jeho charakteru nezajímají ani tak fakta, jako spíše pikanterie z doby Karlovy vlády. Kupříkladu, proč Karel IV. upřednostňoval nezletilé manželky, jak na tom byli se školní docházkou, s hygienou, jak chodili lidé oblečení… Ale aby to nepůsobilo, že chceme Karla IV. pomlouvat, to opravdu ne! Naopak mu chceme vzdát poctu a divákům humorným způsobem zprostředkovat informace, o kterých jen těžko někde četli, nebo je slyšeli. Musím říct, že mne psaní scénáře k oslavnému večeru náramně bavilo. A jsem moc ráda, že jej natočí Česká televize a ze záznamu pak pořad odvysílá. Diváci přímo na místě si vzápětí po jeho skončení užijí ještě skvělý koncert, na němž kromě 4TETu samozřejmě zazpívají všichni protagonisté - nejen tedy oslavenec, ale i pan Spejbl, Mánička. 4TET je excelentní hudební těleso a já sama se těším na jejich úžasné vystoupení. Část výtěžku ze vstupného chceme prostřednictvím magistrátu věnovat na výrobu nových zvonů pro kostel Nanebevzetí Panny Marie a sv. Karla Velikého v Praze na Karlově. Zvony jsou určeny jako dar k 700. výročí narození Karla IV. Je to skvělé, protože Hurvínek už tu třeba nebude, ale na pamětní desce toho kostelíčku bude jméno dárce Hurvínka zapsáno pro další generace.

Kde jste se s ním vlastně poprvé setkala?

Jako malá holčička v Římské ulici na Vinohradech, kde dávali hru Franka Weniga a Josefa Skupy Hurvínek mezi broučky. Bylo v tom něco osudového, i když můj první divadelní zážitek se Spejblem a Hurvínkem neproběhl zrovna idylicky. V první třetině hry totiž Hurvínek vyvolá ducha, což mě dost vyděsilo. Řvala jsem strachy tak, že mě museli rodiče vyvést, abych nerušila ostatní dětské návštěvníky.

Od té doby jste s ním zažila mnohé. Co se ale asi nemění, je jeho charakter, pro který jej mají děti rády.

Ano, obliba Hurvínka u dětí spočívá v tom, že je jim srozumitelný, protože je takový, jaké jsou i ony. Vyměnilo se s ním už několik generací dětských diváků, kteří si jeho hlášky nesou životem napořád, což je něco unikátního. Dnešní děti jsou pochopitelně daleko informovanější, než ty původní, protože znají internet, vědí, jakým způsobem si ve světě poradit. Aby s nimi mohl Hurvínek držet krok, musí si také umět poradit s emailem nebo Facebookem, jinak by ho nebrali. No a kromě toho, že se učí novým věcem, zůstává pořád tím rošťákem, který miluje tátu, ale zároveň ho na něj baví vymýšlet klukoviny. V jeho příbězích, jak pohádkových, tak těch z dnešní reality, se děti poznávají, proto rády chodí nejenom k nám do divadla, ale čtou si o něm knížky a poslouchají jeho příběhy na nejrůznějších nosičích. Gramofonem na kliku počínaje, dnešní technologií konče.

V minulém týdnu měli novináři možnost vidět při práci loutkovodiče - i z jejich širokých úsměvů se dá usuzovat, že jste ve vašem divadle všichni pozitivně naladění.

Je to tak. Jsem v tomto divadle nesmírně šťastná, protože tady máme srdcaře, na které se můžu naprosto spolehnout. Hurvínek a spol. je jejich životní volba. A své řemeslo vykonávají s vrcholnou profesionalitou a láskou. Jejich marionetářské mistrovství je už dnes nejen u nás, ale i ve světě rarita.

Jsou to právě i ony příběhy, které diváky fascinují, stejně jako fakt, že jste schopni hrát v několika jazycích.

TK k oslavám devadesátin slavné loutkové postavy, Hurvínka. To je další naše exkluzivita. Hrajeme vždy jazykem té země, kde hostujeme - jak pro děti, tak i pro dospělé, takže repertoár musíme dramaturgicky dělit. Zatímco v představeních pro děti je Hurvínek oním nezbedou, který zlobí svého taťuldu, v těch večerních pro dospělé Spejbl zase filozofuje. Například o tom, jak je člověk nesvobodný, když ho vede někdo, kdo to neumí - že on se může sebevíc snažit, ale ve chvíli, kdy ho do rukou uchopí neumětel a hlupák, všechno je ztraceno. Nebo se ptá - co je to ta vysoká politika, parlament…? Musím říct, že dospělé diváky v celém světě fascinuje, že dva podivní loutkoví panáci vypovídají o stavu našich myslí, naší země, o stavu našeho života. Diví se, jak je možné, že jsme trefili to, co je trápí. Jak je vidět v každé zemi najdete kariéristy, podvodníky, darebáky.

S loutkami jste spojila velkou část svého života, nakolik jsou vaší součástí?

Jsou bytostnou součástí mého já, mého života, koukám na svět jejich karikujícím pohledem. I na procházce se psem vymýšlím dialogy pro Hurvínka, pro Máničku, pro Spejbla… Dělám to tolik let, že mnohdy nechápu, že mne ještě může něco napadnout. A kupodivu, ještě to funguje.

Napsala jste prý i novou hru, kterou věnujete Miloši Kirschnerovi, od jehož úmrtí uplyne v červenci dvacet let. O co jde?

Hra se jmenuje Hurvínek v Hajanech. Je určena především malým dětem. Příběh hry je jednoduchý - které dítě by raději než ve škole strávilo celý den lenošením v peřinách. Jak velké dobrodružství v peřinkovém ráji na Hurvínka čeká, to překvapí nejen Hurvínka. Víc není třeba prozrazovat.

Zdá se, že pak už diváky vůbec z divadla „nevyženete", protože máte pořád plno. Koupit si lístek bez předešlého objednání asi není možné…

Jak kdy. Zejména kolem Vánoc a na podzim odehrajeme třeba i 51 představení za měsíc. Takže to máme opravdu předem úplně vyprodáno. Jiné je to ale třeba v září, kdy děti začnou chodit do školy a na divadlo tím pádem není moc času, nebo před létem, kdy děti s rodiči odjíždějí z Prahy, protože nastane doba chataření. To u nás rádi uvítáme i mimopražské diváky, kteří se vydali za Hurvínkem do Prahy, Možností, jak se s Hurvínkem a dalšími postavičkami setkat, bude ale v následujících dnech i měsících několik - jak na zmíněných výstavách, tak i na připravovaném koncertu ve Foru Karlín, kde to všichni s naším „malým velkým" oslavencem pořádně rozjedeme. Třeba ale poznamenat, že koncert je pro dospělé a ne pro děti. Jak časem, tak i tematikou.

Čtěte také: Hurvínkovy narozeniny přilákaly spoustu gratulantů