Rozloučil se s ní jménem významných pražských hudebních institucí, které se zásadně podílely na její koncertní činnosti doma. Upozornil, že od roku 1958 po sedmačtyřicet let celkem třiadvacetkrát vystoupila na Pražském jaru. "Byla jedním z nejbystřejších a nejvzdělanějších lidí, které jsem poznal," řekl.

Komunikativnost, jako dominantní povahový rys

Nad rakví promluvili také tajemník Federace židovských obcí Tomáš Kraus a Jiří Hlaváč z Hudební fakulty Akademie múzických umění. "Vzdělanost nepovažovala za vstupní dokument do elitní společnosti; sloužila jí pro její dominantní povahový rys - pro komunikativnost," řekl Hlaváč.
Se zesnulou se rozloučil i jeden ze členů její rodiny, kteří na pohřeb přijeli z USA, bratranec Frank Vogl z Washingtonu. Připomněl její světovou proslulost a také ohlasy, které její smrt vzbudila v zahraničních médiích.

Nahrávka Goldbergových variací

U katafalku s rakví byly věnce prezidenta Miloše Zemana a jeho ženy, ministerstva kultury, České filharmonie, Akademie múzických umění, Českého rozhlasu, Supraphonu, Českého hudebního fondu a Českého spolku pro komorní hudbu.
Během pietního obřadu zazněla podle přání zesnulé v podání Markéty Cukrové za doprovodu Giedré Lukšaité Mrázkové Bachova píseň Komm, süsser Tod. Na poslední cestě ji vyprovodila nahrávka Goldbergových variací a tři suity f moll s houslistou Josefem Sukem, s nímž koncertovala po celém světě.

Milovaný Bach

Zuzana Růžičková byla rytířkou francouzského Řádu umění a literatury, nositelkou vyznamenání Za zásluhy o stát a ceny ministerstva kultury za přínos v oblasti hudby, několikanásobnou laureátkou Grand Prix du Disque francouzské Académie Charles Cros, držitelkou zlaté a platinové desky Supraphonu a spousty dalších ocenění.
„Bach je pro mě mimo všechny kategorie. Každý druh hudby mě zajímal, včetně jazzu a operety, ale když jsem hrála Bacha, cítila jsem se absolutně jako doma," říkávala o jeho hudbě. Považovala ji za svou duchovní oporu, která jí pomohla překonat hrůzy spojené s holokaustem a později také období normalizace.

Koncert k poctě umělkyně

Nadační fond Viktora Kalabise a Zuzany Růžičkové ve spolupráci s Českou filharmonií, festivalem Pražské jaro a Akademií múzických umění uspořádají v pondělí 16. října ve Dvořákově síni Rudolfina koncert k poctě této umělkyně. Díla Johanna Sebastiana Bacha a Viktora Kalabise, zesnulého manžela Růžičkové, na něm zahrají její pokračovatelé a bývalí žáci: cembalistka Monika Knoblochová, varhaník Jaroslav Tůma a cembalista Mahan Esfahani.