Projekt propojuje hudebníky, kteří nyní nemají pro koho hrát, s publikem, které tráví svůj čas doma v době, kdy je v rámci boje proti infekci COVID-19 omezen volný pohyb osob. Lidé by tak měli chodit ven je v nejnutnějších případech, především za prací. A jelikož hromadné kulturní akce budou pravděpodobně ještě dlouho zakázané, je inciativa Hrajeme do oken pro mnohé hudební fanoušky vítaným zpřestřením nařízené karantény.

Zdroj: Youtube

Tento projekt navazuje na bytové koncerty vážné hudby, které zprostředkovává už pár let zprostředkovává platforma Vážný zájem, jejímž spoluzakladatelem je kulturní producent Lukáš Otevřel. Nyní má být díky spolupráci s produkčními několika pozastavených hudebních akcí a festivalů Jovankou Vlčkovou a Marií Neumannovou žánrové rozpětí větší: zahrne kromě „klasiky” také jazz i alternativu, tedy písničkáře a kapely. Ve čtvrtek vše odstartovalo vystoupení Tria Amadeus a hudební skupiny Zrní.

Radní pro kulturu hlavního města Prahy Hana Třeštíková a online kulturní přehled GoOut dnes spustili celorepublikový projekt na podporu divadel, koncertních síní, klubů a obecně umělců.
Kupte si vstupenku na NIC, podpořte kulturu. Radní plán vymyslela kvůli Zemanovi

„Je skvělé, co všechno lidé v kulturním odvětví vymysleli. Tento projekt podporuji, protože umožňuje finančně pomoci umělcům, kteří přišli o výdělek, a zároveň udělá jistě mnoha lidem radost. Kromě toho je taky skvělá aktivita pro posílení sousedských vztahů, které se při organizaci dají navázat,” uvedla v tiskové zprávě pražská radní pro kulturu Hana Třeštíková (Praha sobě), která projektu udělila záštitu. „Dobré sousedské vztahy a pocit sounáležitosti jsou v tuto dobu obzvlášť důležité pro nás všechny,” dodala.

Přísné bezpečnostní i hygienické podmínky

„Všechny koncerty budou organizovány s ohledem na aktuální situaci a za dodržování přísných bezpečnostních a hygienických podmínek,” upozornila tisková mluvčí Kateřina Písačková s tím, že projekt má podoru pražského magistrátu, souhlasné stanovisko policie i ministerstva zdravotnictví.

Ministr kultury Lubomír Zaorálek
Odstupte, vyzývají pražská soukromá divadla ministra Zaorálka

A jak se dá takový koncert v karanténě uspořádat? Podle Písačkové je to snadné: „Zájemci se zaregistrují na webu hrajemedooken.cz, kde uvedou, o jaký hudební žánr mají zájem a v jaké lokalitě. Organizátoři následně prověří, kteří ze zapojených umělců mohou na daném místě a v požadovaném termínu vystoupit, a žádosti vyhoví.”

Stejně tak se do projektu mohou zapojit umělci, kteří přišli kvůli koronaviru o angažmá. V databázi hudebníků by se měla objevit například zpěvačka Katarzia, kapela The Brownies, zpěvačka Tereza Černochová či písničkář Jan Burian. „Každý muzikant dostane za vystoupení honorář, který musí zájemce o koncert vybrat mezi svými známými, sousedy a mezi fanoušky hudebníků v online sbírce. Ta poběží paralelně na kulturním portálu GoOut.cz a dárcovské platformě Donio,” vysvětlila Písačková.

Zahrádky u restaurací v centru Prahy 21. srpna 2019.
Podnikatelé se dočkali. Praha zahájí podporu

Vybrané koncerty bude podle organizátorů navíc v rámci série #kulturažije přenášet internetová televize Mall.tv. Projekt, při němž se rozezní pražské vnitrobloky, by měl pokračovat až do června.

Právě streamování koncertů bez přítomnosti publika a závislost na dobrovolných příspěvcích virtuálních hostů a fanoušků se stalo pro mnoho umělců a hudebních skupin či kulturních institucí nutností (a až dosud jedinou možností) současné krize způsobené pandemií infekce COVID-19. Mnoho z nich bude počítat citelné ztráty, někteří přišli o jediný zdroj obživy. Část muzikantů a divadelníků si stěžuje na přístup ministra kultury Lubomíra Zaorálka (ČSSD).

Akce Živé vnitrobloky ukáže využití pražských dvorů.
Živé vnitrobloky jsou jako plíce Prahy. Jak se mezi baráky pěstuje sousedství