Čtvrteční recitál byl součástí festivalu Prague Proms. „Ve všech mých písních se za třicet let objevuje zejména motiv, že každý člověk je unikát a naše cesty jsou různé. Každý lidský osud by mohl být základem románu nebo obrazu. Ty písně jsou o pestrosti života," uvedl Horáček.

Zazněly především písně, které Horáček otextoval pro skladatele Hapku, ale i jiné umělecké partnery. Horáček do recitálu pozval čtyři interprety zastupující různé generace a charaktery - Ondřeje Rumla, Františka Segrada, Lenku Novou a Ruth Horáčkovou.

Koncert zahájila instrumentální verze hitu Štěstí je krásná věc. Jako první se představil Ruml ve skladbě Na druhém konci alejí. Pro ojedinělý večer Horáček připravil nedávno objevené demosnímky z roku 1986, které natočili společně s Hapkou na páskový magnetofon.

Hvězdy jsou jako bonbónky

Lenka Nová tak publiku nabídla například ukolébavku Hvězdy jsou jako bonbónky. „Texty Michala Horáčka ráda poslouchám, ale i zpívám. Mají vždy atmosféru, svůj příběh, malebnost, pointu. Michal dokonale využívá možností češtiny," uvedla Nová.

Jméno Michala Horáčka je vedle textů pro řadu tuzemských interpretů spojeno také s komerčně velmi úspěšným albem Ohrožený druh a divadelní hrou Kudykam. Nahrávka Ohrožený druh se v roce 2008 stala hudebním fenoménem. Získala hudební ceny Deska roku pro nejprodávanější album roku 2008 a Album roku 2008 při udílení hudebních cen Anděl.

Premiéru Horáčkovy divadelní hry o 2009 verších Kudykam před šesti lety ve Státní opeře Praha provázel velký aplaus a ovace vestoje. Divadelní kritika však projekt na rozdíl od většiny diváků přijala s rozpaky.

Známí i neznámí skladatelé

Básně Horáčka ve formě villonovské balady vydané ve sbírce Český kalendář dostaly v roce 2013 podobu písňového dvojalba s dvaatřiceti skladbami. Balady zhudebnili na základě Horáčkovy výzvy známí i neznámí skladatelé.

Jedenáctý ročník Prague Proms zahájil 21. června v Obecním domě v Praze jeden z nejuznávanějších jazzových orchestrů světa Buddy Rich Bigband. Festival do poloviny července představí desítky umělců klasické, filmové i jazzové hudby. Více informací ZDE.