V květnu měl premiéru snímek Hany režiséra Michala Samira, v červnu pak nový film Jana Hřebejka Zakázané uvolnění, který vznikl na motivy stejnojmenné divadelní inscenace A Studia Rubín, v níž hraje Vagnerová jednu z hlavních rolí.

V současnosti jdou do kin dva filmy, ve kterých hrajete hlavní roli - Hany a Zakázané uvolnění. Natáčela jste je v jednu dobu?

Krátce po sobě. Zakázané uvolnění jsme začali natáčet 
v červenci a Hany na přelomu září a října. Přičemž v něm šlo o velmi specifický projekt - natáčení probíhalo jen během tří nocí, o to více času ale vyžadovala předchozí zkoušení. Film se totiž točil jen na tři dlouhé záběry, a proto muselo být všechno dopředu nazkoušené. Vtipné je, že po natáčení se na oba filmy muselo dlouho čekat.

Nepletly se vám texty jednotlivých rolí?

Naštěstí se můžu pochlubit tím, že mám fotografickou paměť. Té využívám už od školy - když jsem se měla naučit čtyřicet slovíček na angličtinu, stačilo mi jednou si je přečíst. Stejně tak v divadle, kde máme vždycky před novou inscenací týden čtené zkoušky, umím za ten týden text nejen svůj, ale většinou 
i ostatních (směje se).

To máte jako herečka velikou výhodu.

Mám, na druhou stranu jsem ale slyšela, že se tato schopnost postupem času ztrácí. Netuším, co budu potom dělat.

Předpokládám, že loňský natáčení maraton pro vás musel být velmi náročný tedy minimálně energeticky?

To jo no, bylo to ostřejší období, navíc jsem do toho všeho byla ještě nemocná. Když ale vím, že je to pro zajímavou, 
a snad i dobrou věc, jsem ochotna energii věnovat.

Dopřejete si po takovémto náporu naopak období klidové?

Začala jsem si uvědomovat, že je to potřeba. Nepříjemným údělem herecké profese je, že člověk má chvíli absolutní pracovní nápor, a po něm přijde období, kdy sedí půl roku doma a čeká, co bude. Jelikož jsem na volné noze a nemám stálé angažmá v žádném divadle, do takové situace jsem se v životě dostala už mnohokrát. Problém je, že si ale ani potom ten klid nedokážu moc užít, nedokážu si to naprogramovat. Spíš jsem z nicnedělání nervózní a ještě víc si energii bohužel ubírám.

Co během těchto volných období děláte?

Byly časy, kdy jsem se hroutila. Čím jsem starší, tím se snažím trochu víc zapojovat mozek a využívat volný čas k dalšímu zdokonalování. Učím se anglicky a španělsky, chodím tancovat a taky cvičím akrobacii na trampolíně. Což jsem využila třeba loni při zkouškách představení Sen noci svatojánské, které v tak trochu akčnější formě režírovalo duo Skutr pro Shakespearovské slavnosti na Hradě.

Nyní máte tedy klidovější období?

V podstatě ano, před třemi dny jsem dotočila druhou řadu seriálu Expozitura, ještě budu dotáčet menší televizní sérii Vraždy v kruhu, a jinak mám volněji. V létě budu opět účinkovat na Shakespearovských slavnostech, zkoušky 
v divadle mě čekají zase až od října. Pořád je ale alespoň nějaká práce, nemusím sedět doma a sledovat letící mouchu (směje se).

Dříve jste ve stálém angažmá byla, a tento model vám také nevyhovoval.

Ano, hned po škole jsem byla v Divadle Rokoko, po spojení s Divadlem ABC pak od roku 2005 v Městských divadlech pražských. Nebylo to ale angažmá, které by mě bavilo, a tak jsem odešla. Tehdy pro mě byl ten systém v podstatě ubíjející. Dneska už bych to možná vnímala jinak, ale přesto se do žádného angažmá nehrnu. V tomto směru mi vyhovuje účinkování 
v A Studiu Rubín, kde vznikají zajímavé projekty, mně velmi blízké. V současnosti tu hraji v inscenaci Zakázané uvolnění a v kabaretu Adély Stodolové Poslední papež, jehož pokračování bychom příští rok měli zkoušet. Tím, že je v Rubínu malý komorní prostor a diváci jsou blízko herců, můžeme si dovolit na divadlo jisté překračování hranic. Což by třeba v Divadle na Vinohradech bylo samozřejmě nemyslitelné.

Na Vinohradech však hostujete, v představení Zkrocení zlé ženy. S nimi tedy dlouhodobější spolupráci neplánujete?

Nabídli mi ji. Jak ale říkám, já jsem spíš na experimenty. Cítím se lépe na malých scénách.

Vystudovala jste DAMU, po střední škole jste ale uvažovala 
i o ekonomickém vysokoškolském vzdělání. Nelitujete někdy toho, že jste se dala právě na hereckou dráhu?

Dokonce jsem se po maturitě dostala na VŠE, zvažovala jsem i studium na MATFYZ, protože mi šla matematika 
a fyzika, a protože rodiče jsou také matematici. Možná někdy v začátcích jsem si říkala, jestli jsem neměla raději jít na ekonomku, teď už ne. Herectví je profese, která mě i přes všechny nepříjemnosti velmi baví a jsem zastáncem toho, že když už člověk najde v životě něco, co ho baví, má se toho držet.

Využíváte matematické myšlení v herecké branži?

Právě naopak, je to profese, ve které nejde nic vypočítat 
a logicky odůvodnit. Herectví funguje hlavně na bázi instinktů a pocitů. Člověk by měl věřit věcem, které hraje, spíš než si je racionálně vysvětlovat. I proto jsou mi bližší projekty, které jsou myšleny upřímně a bez kalkulu. I za cenu toho, že někdy nemusí být tolik úspěšné.

Už jste zmínila Shakespearovské slavnosti, co dalšího máte 
v plánu na letní prázdniny?

Když to vyjde, mohla bych natáčet další film. A prozatím to vypadá, že budu mít volný srpen, takže bych chtěla odjet do Londýna a vypilovat trochu tu angličtinu.

Máte ambice prosadit se herecky také v zahraničí?

Až takhle úplně ne, spíš by mě lákala účast v nějaké zahraniční produkci, která se natáčí u nás. Říkám si, že by to byla dobrá příležitost, a je škoda vyškrtnout se z ní jenom proto, že nemám dobrou angličtinu. Při přípravách filmu Hany, který režíroval Michal Samir, nás v Praze navštívil jeho vyučující 
z londýnské filmové školy, profesor James Kamp, který pořádá rozličné herecké workshopy i pro filmové herce. Jeho účast pro nás byla velmi přínosná, ale angličtina je zkrátka nezbytná. Byla to zajímavá zkušenost i z toho důvodu, že filmové herectví se v naší republice nikde nevyučuje.

Herečka Hana Vágnerová.Hana VagnerováNarodila se 21. února 1983 v Praze.

Během studií na gymnáziu účinkovala v amatérském divadle a věnovala se také modelingu. Vystudovala DAMU.

Před kamerou debutovala v roce 2003, kdy si zahrála ve studentském krátkometrážním snímku svých spolužáků ze sousední FAMU - SEANCE FICTION, další příležitost dostala v pohádce Jiřího Stracha Probuzená skála.

Do povědomí veřejnosti se dostala zejména rolí redaktorka v seriálu On je žena!

Známe ji také ze seriálu Horákovi, z velkofilmu Bathory či ze seriálů Zdivočelá země, Expozitura, Odsouzené nebo Vyprávěj.

Byla členkou hereckého souboru divadla Rokoko, poté Městských divadel pražských; nyní hostuje na několika pražských scénách (A studio Rubín, Divadlo na Vinohradech aj.).

V létě ji opět uvidíme na Shakespearovských slavnostech v přestavení Sen noci svatojánské.

Čtěte také: Rok po ukončení DAMU měla herečka problém okolo ní projít