VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Herec Martin Písařík: Co je vlastně láska? Už na to koukám jinak

Praha /ROZHOVOR/ – Český herec Martin Písařík pochází z dělnické rodiny. V pouhých deseti letech začal hrát v amatérském divadle souboru Radar a ve třiatřiceti jej zná takřka každý divák televizních seriálů. Jeho fanklub tvoří zejména mladé dívky, které si v televizi zamilovaly hlavně jeho atraktivní vzhled a upřímný úsměv. Až nečekaně upřímný byl Martin Písařík i v našem rozhovoru. Nyní herec koketuje i se zpěvem se svou kapelou Akustik připravuje debutové CD.

27.11.2012
SDÍLEJ:

V seriálu Ententýky hraješ rockera na mateřské dovolené. Umíš si podobnou situaci představit i v reálu?

Franta může celý den doma cvičit na kytaru, jít se projít ven s kočárkem, a hraje po večerech, takže pro něj je to ideálně strávený čas. Já jsem činorodější, chyběli by mi lidé a všechny mé zájmy. Určitě by to šlo nějak kloubit, ale asi bych se musel víc realizovat.

Ty sám ještě rodinu neplánuješ?

Ne. Zatím neplánuju. Já nic neplánuju. Nechávám to plynout.

Moderuješ studio Kamarád, hraješ pro děti divadlo. Jaký máš vztah k dětem?

Musím k nim mít dobrý vztah, protože kdybych neměl, tak ony by mě kopaly do holení. To, že s divadlem Radar hrajeme už asi 12 let po dětských domovech a po školách pohádky, je pro mě velká radost. Děti mám rád, když se o ně nemusím starat. Samozřejmě se těším na to, že budu jednou táta.

Martin Písařík

V současné době se ženy spíše emancipují od rodiny a budují vlastní kariéru…

Emancipace je nesmysl. Chápu, že dnešní doba je benevolentnější, ale je lepší, když jsou rodiče spolu. Lidé se mají mít rádi a starat se společně o děti. Nikdo samozřejmě dopředu neví co se stane a někdy partneři musejí jít od sebe, dítě by akorát trpělo. Vyrůstal jsem v rodině s oběma rodiči a myslím, že ta rodinná pohoda mi dala hodně do života.

Máš s dětstvím spojenou nějakou specifickou vůni?

Voní mi dehet kvůli kolejím. Když jsme s rodiči jezdili vlakem na chatu, šli jsme podél tratě, a takhle to tam vonělo. Vonělo tak nové metro. V jedné hře takhle voní zip tašky, takže já ji během představení tajně fetuju.

Co rodiče říkali na volbu tvého povolání?

U nás se nikdo tímhle divným povoláním neživí. Chtěli ze mě mít slušného člověka, který se živí rukama, ale budiž jim ke cti, že mě do ničeho nenutili. Nechali mi svobodnou vůli se rozhodnout a v mém rozhodnutí mě podporovali.

Jak vnímají, že jsi slavný?

Jsou rádi, že o mně alespoň slyší, když už se neukážu doma. Myslím, že jsou na mě hrdí, když jim někdo řekne, že mě někde viděl a že se mu to líbilo. Mají mě rádi takového jaký jsem a není důležité co dělám.

Vídáte se často?

Když jedu o víkendu na chatu, tak se vždycky snažím se s nimi vidět.

Oslovují tě lidé na ulici?

Když člověk zrovna neběží v nějakém masovém seriálu, tak zájem samozřejmě opadá. Většinou je mi příjemné, když mě lidé nějakým způsobem kontaktují. Když na mě pokřikují, protože mají pocit, že jim patřím, tak to úplně sympatické není.

Dotkla se tě nějaká mediální aféra? Měl jsi někdy problém s bulvárem?

Problém s bulvárem mám už proto, že existuje. Upřímně nenávidím lidskou potřebu se zajímat o soukromí jiných lidí, přijde mi to hloupé a ubohé. Z hloubi duše tím opovrhuji. Chodím na večírky jen málo, takže mě fotografové ani neznají. Většinou mě odstrčí, abych jim nepřekážel ve výhledu na nějakou celebritu. Chápu to u svých kolegů, jak je nepříjemné, když mají nějaký problém a najednou jsou vidět. Ty pijavice a bakterie z toho ještě dlouho žijí.

Když jsi byl sám, uměl ses o sebe postarat tím stylem, že by sis uvařil, vypral, uklidil?

Jsem hodně samostatný, což může být někdy až problém. Měl jsem maličkou pračku, ve které jsem si pral. V životě jsem nežehlil, protože se to vždycky nějak narovnalo na mně. Vařit pro jednoho není moc výhodné, takže se stravuji víceméně v divadle nebo po restauracích.

Ale vařit umíš?

Tak chlapsky. Někam hodím kus masa a k tomu to, co doma najdu. Baví mě experimentovat.

Máš pocit, že tě díky tomu, že jsi populární, nějak víc balí holky v barech?

Jsem vždycky v takových podivných hospodách, kde jsou buď samí chlapi nebo to ty holky brzy vzdají, protože zjistí, že mě od toho půllitru neodtrhnou.

Jaká holka by tě od půllitru odtrhla?

Není nic konkrétního, co by na mně vyloženě platilo nebo co bych vyhledával. Líbí se mi ženskost a to má hodně aspektů. To, že je každá žena jiná a buď tím umí vládnout nebo neumí. Je příjemné, když žena ví, co je na ní hezkého a dokáže to prodat.

Kdyby tě nějaká slečna pozvala na kafe, sedl by sis s ní nebo by byla jenom jedna z tisíce?

To si myslí všichni. Často mi někdo píše, že se mu něco líbilo v divadle, ale že takových zpráv musím dostávat mraky. Když si to všichni řeknou a nikdo to neudělá, pak to ve skutečnosti vůbec není pravda. Je to milé a určitě by nebyl problém si někým sednout a popovídat si. I když já vlastně oficiálně nesmím.

Jak se koukáš na nevěru?

Správné to není, ale vždycky to tady bylo, je a bude. Je to záležitost, kterou si v sobě neseme od přírody. Lidé jsou čuňata a každý se s tím musí srovnat jak umí.

Říkáš, že nemáš čas. Stíháš sledovat dění kolem sebe? Byl jsi třeba volit?

Když jdu volit, tak se musím zeptat v divadle někoho, kdo to sleduje. Občas si koupím noviny, abych se něco dozvěděl, ale většinou přečtu první stránku nebo horoskop a tím skončím. V tomhle směru jsem opravdu hloupý. Nejraději bych byl pořád zavřený v divadle a nic nevěděl.

Co třeba prohibice? Dotkla se tě nějak?

Nejdřív jsem se vyděsil připadal jsem si jako ve válce. Potom se mi ulevilo, že nemůžu pít panáky, a nakonec tím pádem byla prohibice moc fajn, klidně bych si ji dal znovu. Jasně to ale ukazuje, jak tady nic nefunguje a jak se každý tváří, že to není jeho problém. Celníci si to nechávají probíhat pod rukama, i když ví, že to někoho může zabít.

Martin Písařík

K muzikálu Já, Francois Villon v Divadle Na Jezerce jste nedávno pokřitili CD. Máš s postavou tohto básníka nějaké společné vlastnosti?

V dobrém slova smyslu ten vztah k putykám a k tomuto typu společenského života. Líbí se mi to už odmalička, když jsem ještě alkohol vůbec nepil, což mi vydrželo celkem dlouho, protože jsem byl skaut. Už v té době jsem miloval atmosféru hospod. Toho setkání. Toho, že tam spolu lidé mluví, že si jdou večer sednout a všechny důležité otázky, a vůbec celý svět tam proberou. Společný máme jakýsi vzdor vůči řádu, kdy člověk musí být něčeho součástí. Vždycky, když se děje něco organizovaného, musím být někde stranou nebo tam nebýt vůbec. Ukradl jsem si kousek jeho osoby pro sebe a trochu si tak i připadám. Tak dobré verše jako on ale bohužel nepíšu.

Co láska? Dokázal bys z lásky, tak jako Villon, zabít?

Všechna ta slova už mám divadlem tak zpochybněná, že sám nevím co znamenají. Láska může mít hrozně moc významů. Myslím si, že v člověku je všechno. Kdokoli z nás by dokázal někomu ublížit nebo zabít. Může to být z lásky k ženě, rodičům, k dětem nebo k někomu blízkému. Hájit své zájmy nebo teritorium je nám asi vlastní.

Je pro tebe láska důležitější než sex?

Co je vlastně ta láska? Je to asi všechno propojené. Už na to slovo koukám jinak. Jestli to znamená, že spolu dva sedí a pořád si koukají do očí, nebo se týden nevidí a pak jsou rádi, že jsou spolu, a nebo po sobě házejí příbory a pak se pomilují na kuchyňské lince. Možností je spousta a přitom to nic z toho vlastně nevystihuje přesně.

Na jevišti i před kamerou se setkáváš s velkými hereckými osobnostmi. Máš z nich respekt? Trému?

Určitě respekt. Měl bych i trému, kdyby ty největší herecké osobnosti nebyly tak skvělé a vstřícné. Kdyby trvaly na tom, že jim musíme dávat něco najevo, protože jsou někde dál nebo výš.

S kým jsi už hrál?

Na jevišti se potkávám s panem Kostkou, v šatně sedím vedle pana Lipského, nebo jsem kdysi dělal představení s panem Borisem Rösnerem. Když jsem točil v Ordinaci s panem Brzobohatým, byl obrovský profesionál a gentleman. Jsou to lidé, kteří jsou duší mladí a pořád při věci. Není to tak, že by si hráli na zasloužilé umělce. Jsou stejně mladiství jako my a společně pracujeme na něčem, co chceme, aby bylo hezké. V tu chvíli je jedno kdo je jak starý. Uvědomují si, že také nějak začínali, že to měli těžké, a že měli ty samé herecké vzory, které je buď vzaly nebo nevzaly. Moc si toho vážním a baví mě, když si ten rozdíl člověk uvědomí, až když se ho na to někdo zeptá.

Naučil ses od nich něco?

Pokoru k práci, ke světu, k lidem a vůbec k tomu co dělají. Velkou profesionalitu a pracovitost. I když je to občas těžké, chtěl bych si tyto vlastnosti zachovat, protože se pomalu vytrácejí. Je taková hodně divná doba pořád spěcháme, některé věci odbýváme a máme tendence odcházet od rozdělané práce.

Autor: Veronika Nováková

Autor: Redakce

27.11.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 12 200 Kč

Uklízeči a pomocníci v ubytovacích a vzdělávacích zařízeních. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Kontaktovat: Po, St (13:00 - 15:00), aktivní ruština, Místo výkonu práce: Praha. Pracoviště: Foster facility a.s., Pod kapličkou, č.p. 3149, 130 00 Praha 3. Informace: Kristýna Vacková, +420 224 283 456.

Gastronomie - Vedoucí směny, hotovkář, minutkář 45 000 Kč

Provozovatel restaurací Praha 1 přijme pro své provozovny kuchaře na HPP, vedoucí směny - nástupní plat 40.000 Kč - po zapracování 45.000 Kč, hotovkář - nástupní plat 38.000 Kč, po zapracování 40.000 Kč, minutkář - nástupní plat 35.000 Kč, po zapracování 38.000 Kč, krátký/dlouhý týden. Pracovní smlouva a přihlášení na úřady samozřejmostí. Nástup možný ihned.

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Pracovník ostrahy 12 500 Kč

Pracovníci ostrahy, strážní. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12500 kč, mzda max. 15500 kč. Volných pracovních míst: 8. Poznámka: Kontakt pro uchazeče Petra Růžičková, tel: 775 430 781, email: ruzickova@avesplus.cz, , První kontakt emailem, telefonicky nebo osboně na adrese Počernická 96, Praha 10, 8-18 hod., , Náplň práce: kontrolní pochůzková činnost na prodejní ploše, spolupráce s PČR při záchytech., Požadujeme: věk min. 18 let, výpis z rejstříku trestů, Nabízíme: stálou práci na hlavní pracovní poměr, motivační mzdu, možnost volby směn, možnost získání certifikátu strážný za výhodných podmínek., , Zaměstnanecké výhody: stravenky, příspěvek na dopravu, ubytovnu. Pracoviště: Aves servisní a.s. - místo výkonu práce chlumecká 765/6, Chlumecká, č.p. 765, 198 00 Praha 98. Informace: Petra Růžičková, +420 775 430 781.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 12 200 Kč

Uklízeči a pomocníci v domácnostech (kromě hospodyní) 91110 Uklízeči a pomocníci v domácnostech (kromě hospodyní). Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: První kont.: emailem na agharmonie@volny.cz, Praxe s úklidy domácností, plynulá znalost ruského jazyka, částečná znalost anglického jazyka, flexibilita, spolehlivost, pečlivost, v případě zájmu zaslat životopis. Pracoviště: Ag harmonie s.r.o. údolní, Údolní, č.p. 1273, 142 00 Praha 411. Informace: , .


Narcisy tvoří cestičky po Vítkově, Karlíně i na Štvanici
45

Desítky tisíc žlutých narcisů rozsvítily Prahu. Kdo je v metropoli vysadil?

V lesoparku Letňany vznikly nové singtrailové trasy
16

V Letňanech vznikly trasy pro singtrailovou cyklistiku. Stály Prahu 3,9 milionu

Vyfoťte pražskou přírodu a ukažte ji světu. Začíná projekt City Nature Challenge

Fotíte rádi zvířata či rostliny? Díky projektu City Nature Challenge 2018 máte jedinečnou příležitost ukázat celému světu unikátní pražskou přírodu. Stačí si jen nainstalovat mobilní aplikaci. Akce se zúčastní celkem 68 měst z různých koutů planety, která budou bojovat o největší počet fotografií.

Očkujte se proti encefalitidě i meningitidě, radí lékaři

Nemocných klíšťovou encefalitidou přibývá v Praze nejvíc z českých krajů. Češi podle lékařů stále podceňují očkování jako nejlepší prevenci. 

Potyčka v Zemanově štábu byla přestupkem, vyhodnotila policie

Potyčku, která se v lednu tohoto roku odehrála v pražském Top Hotelu po prezidentských volbách, vyhodnotila policie jako přestupek proti občanskému soužití. Věc bude řešit správní úřad v Praze 4. Výjimkou je počínání podnikatele Karla Slezáka, který v únoru zemřel a policie jeho případ odložila. V pondělí o tom informovala média policejní mluvčí Andrea Zoulová.

Debakl Komety, bitva u Veveří a mladí virtuosové z Trutnova: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 14. až 15. dubna 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT