„Ten nápad se odvíjel od toho, že se v Městských divadlech pražských tradičně orientujeme i na hudební projekty – ale vyloženětaneční věc jsme ještě nedělali," řekl Janků médiím.

Vzhledem k tomu, že Fulghum je oblíbeným autorem českých čtenářů, má tu pevné vazby a Česko si oblíbil, mohlo by to podle něj být dobré představení. „Oslovili jsme Roberta Fulghuma, který nám s nadšením podepsal licenci k uvádění v Divadle ABC. Už s ročním předstihem slíbil, že se přijede podívat na českou premiéru," podotkl Janků. Měla by ji doplnit výstava obrázků spisovatelovy ženy, která knihu ilustrovala.

Už nyní někteří herci chodí do kurzů tanga, se zahájením zkoušek bude taneční výuka ještě intenzivnější. „Byť tu inscenaci začneme zkoušet až na jaře, přípravy, jak vidíte, jsou v plném běhu," dodal dramaturg.

Vášnivé argentinské tango: inspirace i cesta

Svou knihu propagoval Fulghum v Praze v rámci akce Celé Česko čte dětem. Netajil, že inspirací pro toto dílo byla právě jeho vášeň k argentinskému tangu. Centrem dění je taneční škola v Seattlu, na jejímž parketu se střetnou hrdinové jednotlivých povídek. Autor v nich zkoumá touhu člověka po vyjádření osobnosti, myšlenek a pocitů skrze hudbu. Tanec zachovává rozdělení mužské a ženské role v životě. Mužje ten, který vede – pevně, ale lehce. Žena je inspirací, svádí a v zajetí tance je vždy krásná.

Fulghum se s tangem poprvé setkal prostřednictvím obrazů své partnerky Willow Baderové. Je pro něj životní cestou, novým způsobem vnímání sebe i světa kolem.

Pastor, učtel, kovboj

Tento Texasan prošel řadou povolání. Byl mimo jiné unitářským pastorem, učitelem kreslení, středoškolským profesorem filosofie i zpívajícím kovbojem. Krátce pracoval v počítačovém gigantu IBM. K psaní se dostal až po padesátce. V roce 1988 mu vyšla prvotina nazvaná Všechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské školce. Úspěch, který tato sbírka drobných příběhů a úvah o životě sklidila u čtenářů, ho přiměl, aby se na dráhu literáta vydal s plným nasazením.

Následovala mimo jiné další sbírka glos a postřehů Už hořela, kdyžjsem si do ní lehal a románová pentalogie Třetí přání. Fulghumovy knížky vzbudily ohlas i mezi českými čtenáři. První díl série Třetí přání dokonce vyšel česky dřív než anglický originál. Spisovatel se při svých návštěvách Prahy netajil tím, že má rád Čechy, český styl i české pivo.