VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Havlovo Odcházení zlato moc nesnese

Praha - Vlasta Chramostová o Babičce v Národním divadle a o zkoušení očekávané hry v Divadle Archa.

8.4.2008
SDÍLEJ:

„Jsem těžce pracující herečka, která už prošvihla jednu zkoušku. Teď běžím, abych se rychle stačila nalíčit nastaro, protože je mi teprve dvaaosmdesát. Pravda je taková, že Babička si nebarvila vlasy, ani neměla manikúru, to musíme zakrýt.“Foto: DENÍK/Vít Šimánek

Ač měla před týdnem Vlasta Chramostová jen dvě hodiny do začátku Babičky v Národním divadle, s chutí se chopila role patronky výstavy fotografií Jiřího N. Jelínka, které dokumentují přípravu tohoto představení.

„Jsem těžce pracující herečka, která už prošvihla jednu zkoušku. Teď běžím, abych se rychle stačila nalíčit nastaro, protože je mi teprve dvaaosmdesát. Pravda je taková, že Babička si nebarvila vlasy, ani neměla manikúru, to musíme zakrýt,“ prohlásila čerstvá držitelka ceny Thálie za celoživotní mistrovství. „A všechny na Babičku zvu, je to krásné představení, i když musím říct, že jsem jej nikdy neviděla, protože jsem na scéně sedmdesát stránek. A když tam nejsem, tak se přeličuju a převlékám,“ doplnila představitelka slavné hrdinky Boženy Němcové.

Němcové Babičkou se jakoby uzavírá kruh, protože jste jí začínala kariéru…

Je to zvláštní, s Němcovou jsem byla vždycky velmi spjatá. Když nám za války zavřeli brněnskou konzervatoř, tak jsme dělali v takovém malém divadélku s profesorem Waltrem komorní hry. Jeho tchyní byla paní Pechová, matka Ladislava Peška, kterou obsadil do role Babičky. V pauzách toho představení, kdy se přestavovalo Staré bělidlo, jsem četla do mikrofonu Němcové texty. Tehdy šlo o mé první setkání s ní. Potom jich následovalo několik. Za nejvýznamnější ale považuju to, které inicioval František Pavlíček, když pro mě za normalizace napsal do bytového divadla monodrama „Dávno, dávno již tomu. Zpráva o pohřbívání v Čechách“ o životě a díle Boženy Němcové. Můj muž hru natočil, potom se nám ji podařilo dostat do Vídně, kde ji Pavel Kohout prosadil v televizi. Byl to pro nás zázrak.

Co říkáte tomu, že si bude života a díla Boženy Němcové všímat i nová inscenace divadla Ta Fantastika?

Neptejte se mě na tuto delikátnost. U nás teď vzniká spousta muzikálů, které čerpají ze starých témat, ale osobně – jako zástupce staré generace – jsem pro to, abychom se spíš pokoušeli dostat mezi mladé lidi to původní dílo, které bylo objevné. Jak říká profesor Machovec – když v sobě najdeme pokoru k lidem minulých generací a jejich dílu, tak to má pro nás význam ničím jiným nezastupitelný.

Momentálně zkoušíte v Divadle Archa pod režijním vedením Davida Radoka Havlovu hru Odcházení. Jak se vám líbí?

Považuju ji za jeho nejlepší. Strašně se mně líbí, protože se v ní odrážejí jeho velké politické zkušenosti, nadhled, sebeironie. Mám pocit, že je to velmi veselá hra při vší té hořkosti a trpkosti. Představuju v ní babičku, ovšem jinou než v Boženě Němcové… Václav Havel mi kdysi slíbil, že mi napíše hru do bytového divadla, ale to je tak pětatřicet let. Ze známých důvodů ji nenapsal – seděl v base. Napsal ji až teď. A já jsem ráda, že po všech těch peripetiích, kdy se s ní počítalo původně do Národního divadla, později do vinohradského, se Odcházení objeví v experimentálním prostředí, jaké nabízí Divadlo Archa. Ta hra totiž „zlato“ moc nesnese.

Jaký je rozdíl mezi Němcové Babičkou a babičkou Václava Havla?

Babička Václava Havla je vlastně směšná, ale nebudu to moc líčit. A na rozdíl od Babičky Boženy Němcové není centrální, ale jednou z asi pěti dalších postav. Premiéru máme v polovině května, takže máme co dělat. Osobně budu zkoušet od deseti ráno do čtyř odpoledne, pak si dám polívku nebo kafe a půjdu hrát takovou maličkost do Národního, jakou je tříhodinová Babička. Nebudu se nudit.

Jak jste k té Havlově babičce hledala cestu? Měla jste nějaký předobraz?

Musím se přiznat, že své tchyně. Vždycky se hodně smály a říkaly, že jsem stejně nenormální, když s nimi mám vřelé vztahy. Byly to taky takové silné lidové ženské, dominantní ve svém okolí, ke kterým se všichni obraceli a pod jejichž ochrannými křídly celá rodina žila. Když zemřely, tak už ta soudržnost taková nebyla.

Hodláte pokračovat ve svých pamětech, na které se leckdo těší?

No právě, píšu, píšu, v podstatě ale nepíšu nic, jak říká můj muž. Nemám to, čemu se říká česky „sicflaiš“, protože mě pořád někam tahají. Kromě Národního mám závazky ve Stavovském, v Kolowratu, teď i v Arše, navíc bych měla ještě natáčet film. Jsem za ně ale ráda, i když jsem už před pěti lety prohlašovala, že se vším končím. Protože co může být za větší štěstí, než když člověk v mých letech ještě může hrát. Zaplaťpánbůh za to.

Autor: Gabriela Kováříková

8.4.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Věda a výzkum - Věda a výzkum Výzkumný a vědecký pracovník 25 000 Kč

Technici a laboranti v biologických a příbuzných oborech (kromě zdravotnických) Vedoucí kontrolní analytické laboratoře. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce:, " Mikrobiologické stanovení hotových kosmetických produktů, materiálu, tekutin, " Evidence, tvorba mikrobiologických protokolů, " Koordinace při přípravě vzorků, " Dodržování standartu GMP, " Vedení teamu kontrolní analytické laboratoře , " Tvorba a vývoj receptur impregnačních tekutin, " Registrace nových výrobků na CPNP, , Požadavky:, " SŠ / VŠ vzdělání chemického směru, " Znalosti mikrobiologie pro kosmetické výrobky, " Nutnost praxe v mikrobiologii, " spolehlivost, pečlivost, svědomitost, " nutná znalost anglického nebo německého jazyka, " rychlost, zručnost, samostatnost, " čistý trestní rejstřík, " řidičský průkaz sk.B. Pracoviště: Wet wipes international s.r.o.001, 252 64 Velké Přílepy. Informace: Petra Nováková, +420 315 636 014.

Státní a veřejná správa - Státní a veřejná správa Úředník veřejné správy 18 800 Kč

Specialisté v oblasti hospodaření s majetkem státu a organizací referent/referentka oddělení Hospodaření s majetkem v účetnictví I. odboru Hospodaření s majetkem státu. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18800 kč, mzda max. 28320 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: požadavky na uchazeče:, , vyšší odborné vzdělání nebo střední vzdělání s maturitní zkouškou, právní nebo ekonomický obor výhodou, znalost zákona č. 219/2000 Sb., orientace v ostatních právních předpisech týkajících se předmětné oblasti výhodou, zkušenosti se správou majetku výhodou, znalost práce s PC (MS Office, internet, ASPI) , adaptabilita ve vnitřních informačních systémech Úřadu, samostatnost, spolehlivost, komunikační schopnost, pečlivost, státní občanství České republiky, občanství jiného členského státu Evropské unie nebo občanství státu, který je smluvním státem Dohody o Evropském hospodářském prostoru, trestní bezúhonnost, splnění podmínek ustanovení § 17 odst. 2 a odst. 3 zákona č. 201/2002 Sb., , charakteristika pracovního místa:, , komplexní zajišťování majetkové správy (nabývání, pronájmu, prodeje a jiných forem dispozice s tímto majetkem, spolupráce s příslušným katastrálním pracovištěm, komunikace s fyzickými osobami) na území hlavního města Prahy dle zákona č. 219/2000 Sb.. Pracoviště: Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových - 001, Rašínovo nábřeží, č.p. 390, 128 00 Praha 28. Informace: Martina Agyagosová, +420 225 776 686.

Výroba - Výroba Elektrotechnici a technici energetici 30 000 Kč

Inženýři projektanti, konstruktéři v ostatních oborech Projektant sprinklerového SHZ. Požadované vzdělání: střední nebo střední odborné bez maturity a bez vyučení. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: místo výkonu práce: Pekařská č.p. 621/7,155 00 Praha 5, kontakt: Egyházi Jana, tel.: 225 988 986, e-mail: j.egyhazi@tpicr.cz, Náplň práce:, Projekční práce je zaměřena na:, - externí projekty pro projekční kanceláře (od stavebního povolení až po realizační dokumentaci), - podporu pro oddělení servisu a pro malé zakázky, - podporu realizace (koordinace a změny v průběhu realizace), - podporu pro nabídky (optimalizace řešení, dimenzování), V rámci projektování klasických vodních SHZ bude projektant získávat zkušenosti zejména v:, - zatřídění provozu a výběru vhodného řešení, - volbě komponentů, rozmístění sprinklerů, - projektování potrubní sítě, - dimenzování zdroje vody, čerpadel, hydraulický propočet, Předpoklady pro výkon práce:, - VŠ technické vzdělání (zejména fakulta stavební nebo strojní), - nebo SŠ vzdělání s praxí v projekci, - dobrá znalost práce s AutoCAD, - středně pokročilá znalost anglického jazyka (projekční nástroje jsou v Aj), - řidičský průkaz skupiny B, - výhodou znalost standardů z oblasti požární ochrany, Podmínky pro výkon práce:, - moderní kanceláře v Praze, u metra Nové Butovice , - vybavení potřebné pro výkon práce (hardware, software) , - vzdělávání pro udržení a případný rozvoj kvalifikace, - zázemí stabilní firmy, - benefity, stravenky, týden dovolené navíc, atd.. Pracoviště: Tpi česká republika s.r.o.-002, Pekařská, č.p. 621, 155 00 Praha 515. Informace: Jana Egyházi, +420 225 988 986.

Cestovní ruch a hotelnictví - Noční recepční 115 Kč

Do ***hotelu v Praze 1 přijmeme sympatického kolegu nebo kolegyni na pozici noční recepční. Směny od 19 do 7 hod. Požadujeme příjemné vystupování, znalost AJ, další jazyk výhodou, znalost práce na PC. V recepci používáme hotelový systém Hores - rádi zaučíme. Nabízíme možnost HPP nebo jako dlouhodobou brigádu, např. pro studenty. V případě HPP jsou samozřejmostí příplatky za noční služby, svátky a práci o víkendu. Plat 115 Kč/hodina


SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační snímek.
2 10

Ubraňte se násilníkům, učí seniory odborníci

Ve čtvrtek došlo k výbuchu v chemičce Synthos při čištění nádrže. Zahynulo šest dělníků.
AKTUALIZOVÁNO
53

Výbuch v chemičce zabil šest lidí. Ránu slyšeli v širokém okolí

Vltava v neděli uvítá jaro

Vltava v neděli ožije lodičkami, šlapadly a spoustou další zábavy pro malé i velké. Sezónu zahajuje Vševltavský spolek, který umožní tento den návštěvníkům využít zdarma vodní hladinu Vltavy.

Asi 200 lidí prošlo Prahou. Upozornili na násilí na ženách a klimatické změny

Přibližně 200 lidí dnes prošlo Prahou v rámci akce Ženy na hrad! Protestovali proti prezidentovi Miloši Zemanovi i proto, aby upozornili na klimatické změny a násilí na ženách. Akci uspořádala Koalice 8. března, která sdružuje feministická hnutí a další organizace. Podobné demonstrace dnes proběhly i ve Španělsku, kde ženy také protestovaly proti násilí a za rovné platy.

Miloš Zeman složil slib. Část hostů během prezidentova projevu odešla

/FOTOGALERIE/ Miloš Zeman složil dnes odpoledne prezidentský slib a zahájil tím druhé pětileté funkční období. Slavnostního ceremoniálu ve Vladislavském sále Pražského hradu se účastní i poslanci, senátoři, členové vlády nebo část hejtmanů. Zeman byl zvolen prezidentem na konci ledna, když ve druhém kole přímé volby porazil bývalého předsedu Akademie věd Jiřího Drahoše.

STAN a TOP 09 zřejmě půjdou do komunálních voleb v Praze společně

Přestože to ani jedna ze stran ještě oficiálně nepotvrdila, zítřejší společná tisková konference mnohé naznačuje. Stejně tak jako hlasy ze zákulisí. TOP 09 a STAN by měly jít do komunálních voleb v Praze společně.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT