V Praze na Václavském náměstí zazní kromě hudby stále aktuální věty z Havlových projevů a názory známých lidí na to, proč a zda jeho osobnost současné době chybí. Shromáždění pořádá spolek VH80 a chce jím oslovit ty, „kdo si prvního polistopadového prezidenta váží a kdo chtějí, aby se jeho principy a hodnoty neztratily ze života české společnosti ani z mezinárodního směřování země", uvedl za spolek Tomáš Smetánka.

Oslavy začnou už ve středu 

Ve středu odstartují Havlovy oslavy připravené Prahou 6. Jmenují se Procházení a zahrnou výstavu snímků jednoho z Havlových fotografů Oldřicha Škáchy, divadelní představení, veřejné debaty či koncerty a vyvrcholí koncertem Plastic People of the Universe na dejvickém nádraží. Oslavy potrvají do 18. prosince, na páté výročí Havlova úmrtí.

Nedožité Havlovo jubileum vzpomenou i Česká televize a Český rozhlas. Na rozhlasové stanici Vltava v úterý budou mít posluchači možnost slyšet Havla jako interpreta všech postav jedné z jeho her. V éteru poprvé zazní nahrávka Havlovy hry Pokoušení, jak ji sám načetl na podzim roku 1985. Mimořádné pořady k Havlovu výročí budou v Českém rozhlase pokračovat do konce týdne.

V Národním divadle začíná festival

Česká televize v úterý nabídne dokument Občan Havel přikuluje, ve středu odvysílá přímý přenos koncertu z Rudolfina a uvede na ČT art hru Audience, kterou v lednu 1990 sehrál Josef Abrhám s Pavlem Landovským v Činoherním klubu. Na Audienci naváže dokumentární pořad Dopisy Olze.

V Národním divadle v úterý odstartoval mezinárodní divadelní festival. Na piazzetě byla symbolicky odhalena tabulka s nápisem Náměstí Václava Havla. Na novém náměstí bude 160 centimetrů vysoká skulptura ve tvaru srdce, což je dárek od sochaře Kurta Gebauera k Havlovým nedožitým osmdesátinám. Lidé budou moci do srdce psát vzkazy.

Sklepáci připomenou Havla hrou Mlýny 

Den narozenin Havla připomenou také další scény. Liberecké divadlo F. X. Šaldy vzpomene na bývalého prezidenta jeho méně známou aktovkou Motýl na anténě a brněnské divadlo Husa na provázku chystá festival Málo bylo Havla! Do 10. října se tu budou hrát jeho hry, pořádat happeningy, debatovat a vystavovat.

Pražské Divadlo Sklep odehraje zvláštní představení hry Mlýny, jež je adaptací divadelní hry Život před sebou, kterou v roce 1959 napsal Havel společně s Karlem Bryndou. Vzpomínkový večer má na programu i Balbínova poetická hospůdka.

Havlovo výročí připomínají i ve světě 

Připomínat se bude i Havlův disidentský život. Na zdi věznice v Plzni na Borech, kde byl Havel v 80. letech vězněn, odhalí pamětní desku. Před věznicí v Ostravě-Heřmanicích odkryjí Lavičku Ferdinanda Vaňka, postavy z Havlovy hry Audience.

Obě Havlova výročí se připomínají i ve světě. Havla mají letos jako jednu z hlavních linií programu Česká centra. Vzpomínkový cyklus zahrnuje výstavy, divadla, filmové projekce, přednášky, besedy s pamětníky. Většina programů se koná ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla. Před plénem ve Štrasburku Havla ve středu připomene předseda Evropského parlamentu Martin Schulz.

Čtěte také: V Národním divadle začíná festival na počest Václava Havla