Cimbálová muzika Primáš z Boleratic záhy dostala náměstí do velmi příjemné nálady. V přestávce pozval moderátor Honza Musil na jeviště starostku Janu Černochovou. Ta účastníkům vinohradských slavností popřála dobré počasí.

Upozornila ale také na novinku. Vinohradská radnice totiž do letošního devátého ročníku zapojila i místní podnikatele. A tak celé vinobraní doprovázelo soutěžní putování po vinárnách a vinotékách Tour de vino. Milovníci vína měli za úkol navštívit všechny vinohradské podniky, ochutnat místní víno a sbírat razítka. Vítězové soutěže byli v sobotu na Grébovce odměněni burčákem zdarma a bez fronty.

To opravdové vinobraní se vším všudy tedy odstartovalo v sobotu právě na Grébovce. Pro hosty tu bylo připraveno na pětadvacet tisíc litrů toho nejlepšího a nejkvalitnějšího burčáku z místních i moravských vinic. Ochutnat přišly desítky tisíc Pražanů i turistů. A rozhodně neprohloupily. Kromě skvělého pití tu bylo k dostání i chutné jídlo, okořeněné pestrou zábavou. I zde zahájila starostka Černochová.

Nejlepší víno v České republice

„Na světě je málo jistot, ale na jedno se můžeme vždy spolehnout, že každý rok v září bude Vinobraní na Grébovce. Jsem ráda, že poté, co jsme začali organizovat vinobraní sami a zvolili si pro ně právě Grébovku, si sem lidé našli cestu a naučili se sem každý rok pravidelně přicházet. Jen na Facebooku potvrdilo dnešní účast deset tisíc lidí," sdělila starostka účastníkům. Při té příležitosti také zmínila vítězství Rulandského šedého z vinice Grébovka za rok 2014 jako nejlepšího vína v České republice.

Program zahájilo vyhlášení vítězů fotografické soutěže, vyhlášené den před tím na Náměstí Míru. Za historickou fotografii získali odměnu Jakub Zadák a Lenka Říhová, za současnou Jana Běhounková a za fotografii z Facebooku Zuzana Gergelová. Všechny snímky, které byly do soutěže zaslány, prý budou k vidění od 5. října ve výstavních prostorách vinohradské radnice.

Pak už konečně přišla řada na samotné ochutnávání burčáku. Možnost byla prakticky v celém parku. To vše doplněno vybranými sladkými i slanými dobrotami. Na hlavním pódiu byl zlatým hřebem nejen večera, ale i celého vinobraní Radim Hladík se skupinou Blue Effect, který je zároveň i čestným občanem Prahy 2. Před ním se diváci mohli zaposlouchat do písniček od Dashy a Pajky Pajk či Cimbálové muziky. U Grotty se pro změnu o zábavu postaral lidový vypravěč Václav Hučík, nebo klasická moravská cimbálovka. Lidé tu mohli diskutovat své chuťové dojmy i se zkušenými someliéry.

O pražském vinobraníSlavnosti vína se pravidelně konají na řadě míst metropole, na náměstí Jiřího z Poděbrad, na Kampě nebo na Pražském hradě. Ty na Vinohradech jsou ale tradičně největší a logicky zaměřené na tradici pražského vinohradnictví, což z nich činí ty nejzajímavější.