Vlevo od vchodu do zavřeného multikina je velká vietnamská tržnice, na jejímž konci v místnosti s oblečením se nachází panoramatické projekční plátno. To jsou stopy „staré“ Galaxie - tedy sídlištního kina, které začalo hrát na Jižním Městě na přelomu osmdesátých a devadesátých let.

Bez podpory zahraničního kapitálu 4. dubna 1996 otevřela na Hájích mezi paneláky nová Galaxie. Filmové fanoušky čekalo osm sálů, popcorn a přes tisíc pohodlných sedaček. Velký sál byl jako úplně první v České republice vybaven digitálním zvukovým systémem - Dolby Digital.

„Promítalo se samozřejmě z 35 mm filmů a oproti běžnému multiplexu měl každý sál svou vlastní projekční kabinu s dvojicí projektorů pro prolínání dílů, čili na provoz bylo potřeba několik promítačů na jedné směně, aby stíhali promítat všechny filmy současně. To znamenalo dosti vysoké náklady na provoz prvního českého multikina,“ píše web digitalnikino.cz.

V rámci slavnostního otevření 4. dubna 1996 proběhla česká premiéra komedie režiséra Zdeňka Tyce „Už“. V říjnu téhož roku plakáty s programem zvaly na oscarový snímek Kolja. Americký velkofilm Titanic se o dva roky později promítal nejdříve jenom v Galaxii.

Budova vydrží útok raketou jako v Izraeli

Na pražských Hájích bylo každý večer vyprodáno, multiplexy se rozšířily do celé republiky a lidé si rychle zvykli na nový druh masové zábavy. V roce 2001 rozhodl nový provozovatel, izraelská firma Cinema City, o stavbě nového multiplexu hned vedle Galaxie. Projekt devíti „dokonale vybavených kinosálů“ oproti plánům investora nakonec neobsahoval rekonstrukci nejstaršího původního panoramatického sálu.

„Projekt je převzat z Izraele a zcela kopíruje jedno místní multikino provozovatele Cinema City. S ohledem na bezpečnostní situaci by měl objekt vybudovaný v Izraeli vydržet útok palestinskou raketou a tuto vlastnost by měla mít i budova v Praze na Jižním Městě,“ tvrdí web digitalnikino.cz.

Jenže ke „zničení“ Galaxie došlo i beze zbraní. O konci prvního českého multikina se psalo už před dvěma lety v souvislosti s otevřením nové pobočky Cinema City v obchodním centrum na Chodově. Ale až nyní je to oficiálně potvrzeno. „Důvodem, proč toto multikino zavíráme, je kino na Chodově. Galaxii kvůli němu navštěvuje málo lidí,“ vysvětlil pro Českou televizi Oldřich Kubišta, ředitel společnosti Cinema City.

Na radnici Prahy 11 se už tehdy čile debatovalo, co bude s objektem u konečné metra linky C dál. Mluvilo se třeba i o dvacetipatrovém bytovém domu. Někteří politici se však přikláněli spíše k tomu zachovat prostor Galaxie pro kulturní účely.

Praha 11 nemůže ovlivnit budoucnost

„Objekt není ve správě městské části, nejsme tedy schopni ovlivnit budoucí využití Galaxie. Záleží na majiteli,“ reagovala pro Pražský deník na středeční uzavření multikina Anna Kočicová, mluvčí Prahy 11, a dodala, že současné vedení radnice chystá na příští týden se zástupci majitele (jiná izraelská firma než provozovatel Cinema City - pozn. red.) schůzku.

Filmové nadšence mezitím přepadá nostalgie. Na podlaze v Galaxii ve středu svítil anglický nápis „This is the end of the Galaxie“ - To je konec Galaxie. Posledními snímky, které mohli od 21 hodin diváci vidět, byly Zlatokopky a Nabarvené ptáče od režiséra Václava Marhoula, který bude podobně jako kdysi Kolja usilovat o zlatou sošku Oscar.

„Všem nám bude chybět!“ napsal jeden z facebookových uživatelů. „Byla to moje srdcovka,“ přidala další. Galaxii tak potkal stejný osud jako Cinema City Novodvorská, které skončilo v roce 2008 skončilo po dvou a půl fungování. Po jedenácti letech pak bylo v roce 2012 uzavřeno Multikino Ládví.

Kina přitom obecně v Česku navštěvuje každý rok víc lidí. V loňském roce tržby dosáhly 2,2 miliardy korun díky 16,3 milionu diváků. Návštěvnost byla o víc než milion lidí větší oproti roku 2017. Státní fond kinematografie očekává, že návštěvnost a tržby nadále porostou a že letošní rok bude rekordní.