Na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské Českého vysokého učení technického dnes výstavu slavnostně otevřeli rektor techniky Václav Havlíček, předseda Akademie věd Václav Pačes a další zástupci vědy a vysokého školství. Přítomen byl také první československý kosmonaut Vladimír Remek, který je nyní poslancem Evropského parlamentu.

Výstava návštěvníky seznámí především s rozdílem mezi termojadernou fúzí a jaderným štěpením. Podstatné je to, že zatímco při štěpení vzniká radioaktivní odpad, s jehož uložením bývají potíže, při fúzi nikoliv. Nyní se vyrábí energie v jaderných elektrárnách štěpením atomových jader. Fúze je opačný proces. Takovým způsobem produkuje energii například Slunce a ostatní hvězdy. Fúzí nyní na Zemi vzniká energie pouze v pokusných reaktorech.

Přestože vědci zkoumají fúzi už 50 let, stále se jim ještě nepodařilo technicky tento proces vyřešit. Nyní se buduje poslední experimentální reaktor, který by měl být v provozu v roce 2015. Politici Evropské unie, Japonska, USA, Ruska, Číny a Jižní Koreje loni v červnu po dvaceti letech diskusí a příprav s konečnou platností rozhodli o tom, že bude ve Francii. Na projektu spolupracují i čeští vědci.

První komerční reaktor by mohl podle názoru odborníků spatřit světlo světa kolem roku 2040 nebo 2050. I tak se ale neočekává, že by se pomocí této technologie hned od počátku vyrábělo podstatné množství elektřiny.

Výstavu, která potrvá do 23. června, bude doprovázet série přednášek pro veřejnost. Výstavu i přednášky organizují pod patronátem Evropské dohody o vývoji fúze Ústav fyziky plazmatu Akademie věd a Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská ČVÚT.

V Česku je výstava Fusion Expo již podruhé. Poprvé ji Praha hostila v roce 1998. V sousedním Polsku se konala už dokonce třikrát. Předloni byla také na Slovensku. Z Prahy putuje do španělské Barcelony. Protože vědecký vývoj pokračuje, pokaždé jde o výstavu zcela jinou, ujišťuje ředitel Ústavu fyziky plazmatu Pavel Chráska.

Zájemcům o hlubší poznání zdroje energie z hvězd je také v českém překladu k dispozici kniha Fúze - Energie z vesmíru. Jejími autory jsou britští fyzikové Garry McCracken a Peter Stott. Vydalo ji letos v únoru v Edici Kolumbus nakladatelství Mladá fronta.