Český záložník, bývalý reprezentant a v současnosti hráč mužstva FC Viktoria Plzeň, vydal v listopadu autobiografickou knihu, která se ihned po uvedení stala bestsellerem. Fotbalista, který je i ve svých sedmatřiceti letech tahounem plzeňského týmu, pojmenoval publikaci výstižným titulem „Můj příběh nekončí". Velký zájem o knihu a především samotného Pavla Horvátha potvrdila i zmíněná sáhodlouhá fronta lidí, kteří si v úterý přišli do knihkupectví Neoluxor pro fotbalistův autogram. „Takové davy přišly v poslední době maximálně na autogramiádu pana prezidenta Klause nebo na norského spisovatele Jo Nesba," říká Zuzana Turňová z Neoluxoru.

Pobavení zaručuje pasáž o jídelníčku

„Knihu jsem koupila mému bratrovi k Vánocům, a proto jsem uvítala, že ji dnes Pavel Horváth v Neoluxoru podepisuje. Dárek bude hned lepší a nápaditější," říká účastnice autogramiády Andrea Kubová. Podle vlastních slov sama není příliš velkou příznivkyní fotbalu, ale Pavla Horvátha má ráda pro svůj charakter a schopnost dělat ze sebe „šaška". „Na internetu jsem si přečetla několik úryvků z knihy a pobavila mě například pasáž o Horváthově jídelníčku. Ne každý si dokáže sám ze sebe udělat legraci tak jako tento fotbalista," dodává s úsměvem.

Ačkoli dav zájemců o podpis byl neutichající, Pavel Horvát stihl během autogramiády říci přítomným také několik slov. „Těší mě, že fanoušci kupují mojí autobiografii jako dárek pod stromeček. Přiznám se, že já jsem vánoční nadílku ještě nenakoupil," sdělil účastníkům, které zajímalo, jestli si fotbalista už zahrál na Ježíška. „Já sám bych byl rád, kdyby mi manželka koupila k Vánocům auto," poznamenal vzápětí a nezapřel tak svoji roli fotbalisty-komika, pro kterou je natolik oblíbený i mezi jedinci, kteří fotbalu neholdují.

Přítomní se dozvěděli několik informací také od přítomného Jana Paličky, který Horváthův životní příběh napsal. „Na knížce jsme pracovali deset měsíců. Byl jsem dojatý, když jsem se dozvěděl, že už se chystá její třetí dotisk a dojatý jsem také pokaždé, když vidím, kolik lidí chodí na naše autogramiády," poznamenal Palička.

ROZHOVOR s fanouškem Pavla Horvátha

Na autogramiádu Pavla Horvátha přišli v úterý do knihkupectví Neoluxor fanoušci fotbalu, Viktorie Plzeň, ale zejména samotného záložníka. Jedním z nich byl i Jan Ulrich, který si s sebou vzal kromě Horváthovy knihy také vlastní „deník" složený z novinových výstřižků svého oblíbence.

Jak dlouho jste čekal frontu na dnešní autogramiádě?Fanoušek Jan Ulrich

Asi hodinu a tři čtvrtě, ale vyplatilo se to. Podepsal mi nejen knihu, ale i tento sešit, kam si pravidelně dávám výstřižky z novin. Já jsem velký fanoušek Pavla Horvátha i celé Viktorie Plzeň.

Už jste se někdy dříve osobně setkal s Pavlem Horváthem ?

Ne, dneska to bylo poprvé. Jenom jednou jsem ho viděl na vlastní oči, a to při utkání proti FC Kodaň, které hrála Viktorka Plzeň loni v létě v pražské Synot Tip aréně. Výhra tehdy Plzeň posunula do Ligy mistrů.

Jak na vás Pavel Horváth působil?

Skvěle, je to sympaťák, který se chová naprosto přirozeně a ne jako nějaká hvězda. Bere všechno s humorem a nedělá z života vědu. I proto jakou má povahu mu moc fandím.

Přečetl jste už knihu „Můj příběh nekončí"?

Ještě ne, právě jsem si ji zde dnes koupil a ihned si ji nechal podepsat. Ale určitě si ji přečtu, těším se, až se dozvím nějaké perličky ze zákulisí fotbalu i z osobního života Pavla Horvátha.

Můj příběh nekončí

- Autobiografie fotbalisty Pavla Horvátha, českého fotbalového záložníka a bývalého reprezentanta
- V listopadu letošního roku ji vydalo nakladatelství Terra
- Originální rozměr dávají knize vtipy kreslíře Petra Urbana a barvitý styl Jana Paličky, který do vyprávění vkládal dlouholeté zkušenosti ze své novinářské praxe
- Kariéru i život Pavla Horvátha zachycuje v knize více než 200 fotografií a detailní statistiky
- Kniha obsahuje také 18 dvojrozhovorů Pavla Horvátha s osobnostmi nejen z fotbalového světa

Michaela Rozšafná