Robert Vano vyfotografoval 13 párů v různých situacích. Některé vychovávají děti, jiné společně podnikají, ale všichni se milují. "Já si myslím, že je úplně jedno, jestli se jedná o gaye, lesby nebo to jsou heteráci. Když dva lidi se mají rádi a chtějí se vzít, mělo by jim to být umožněno. Už je to skoro všude, tak nevím, proč by to nemohlo být i u nás," říká Robert Vano.

Rozhodování o tom, jestli manželství v Česku bude i pro gaye a lesby, nebo jestli to bude výslovně jen svazek muže a ženy, čeká Sněmovnu zřejmě v současném volebním období. Ve většině poslaneckých klubů jsou oba tábory. Proti manželství pro všechny se staví jen všichni lidovci. Zastánci svazku pro všechny naopak věří tomu, že se jim podaří odpůrce a nerozhodnuté přesvědčit.

Fotografie s příběhem

Vystavené portréty doprovází také krátký příběh konkrétního páru. "Jeden z nejsilnějších příběhů, který mi utkvěl, je ten, který zažívají Radka s Vendulou. Radka pracuje s dětmi s poruchou autistického spektra a Vendula je lékařka na chirurgii. Obě odvádějí denně obrovský kus náročné práce," řekl Czeslaw Walek, šéf Koalice za manželství Jsme fér.

Další fotografie přibližuje příběh dvou Tomášů, kteří jsou neslyšící a vychovávají společně slyšící dceru, kterou má jeden z nich z předchozího vztahu. "Jsme neslyšící a jsme gayové. To jsou dva důvody pro to, připadat si ve společnosti divně. I proto jsme nesmírně vděční, že jeden druhého máme. Je to obrovské štěstí, že jsme se našli," říkají.

Od roku 2006 platí v České republice zákon o registrovaném partnerství. Oproti manželství registrovaní partneři nemají společné jmění, nemohou po sobě dědit, nemohou společně nic vlastnit, nemají nárok na vdovský či vdovecký důchod po smrti svého partnera nebo partnerky, nemohou společně adoptovat děti. Registrované partnerství zatím nahradilo manželstvím 26 zemí.